Druhá fáza Mesiaca sa začína 8. deň cyklu. Z Mesiaca na začiatku fázy vidíme presnú polovicu. Postupne sa vzďaľuje od Zeme a začínajú sa meniť aj jeho vplyvy na živé organizmy. Organizmus postupne prechádza od rozšírenia k stiahnutiu, ktoré vrcholí splnom.
V tejto fáze má zároveň má tendenciu prijímať.
Zdravie
Organizmus, ľahšie krváca a s pribúdajúcim sa zaobľovaním Mesiaca až k splnu tento vplyv silnie.
Ovplyvnená je najmä energia tekutín v hrudnej a brušnej časti tela – srdce, žalúdok, pankreas, slezina, pečeň, žlčník, črevá, preto je vhodné naplánovať ich očistu. V 11. deň sa cítime najsilnejší, hladovku v tento deň veľmi ľahko znášame a aj 14. deň je vhodný na očistenie organizmu.
Všeobecný účinok na organizmus je rovnaký ako v prvej fáze – prijímajúci, regenerujúci, posilňujúci. Čím bližšie k splnu, tým sú tieto vplyvy silnejšie. Všetko, čo teraz urobíme pre orgány, ktoré sú v aktivizácii, bude oveľa prospešnejšie ako v iných fázach. Táto fáza preto vhodná aj na zmäkčovanie organizmu, čo pozitívne vplýva najmä na odstraňovanie solí a kameňov z tela v ďalších fázach.
Účinné regeneračné a relaxačné techniky:
- masáže chrbta
- veľmi účinná je sauna aj para, hlavne 9. a 10. deň cyklu. Dobre znášame teplo, ale ochladzujme sa opatrne. Naopak, na konci obdobia pred splnom vedie roztiahnutie organizmu k apatii a vtedy pôsobí studená voda povzbudivo
- bylinné kúpele, naparovanie
- očisty a výplachy žalúdka, čriev, žlčových ciest , zmäkčujúce kúry na kamene
- naťahovacie a uvoľňovacie cviky
Negatívny vplyv na organizmus:
Organizmus sa rozširuje, rany viac krvácajú, čím bližšie k splnu, tým sa aj ťažšie hoja a vytvárajú sa aj zreteľnejšie jazvy. Preto v tieto dni nie je vhodné podstupovať náročné operácie.
V tomto období sa môžu zvýrazniť zdravotné ťažkosti súvisiace s vyššie uvedenými orgánmi:
- srdcové ťažkosti, neurózy, slabosti
- vysoký či nízky krvný tlak
- pálenie záhy
- problémy s trávením, pocit plnosti, nadúvanie
- črevné ťažkosti, zápcha, hemoroidy
Dávajme pozor na škodliviny, ktoré prijímame do tela:
tabak , káva, alkohol či iné omamné látky, ktoré majú zvýraznený negatívny dopad najmä srdce a pečeň.
Strava
Čas vhodný na diétne a očistné dni, najmä čo sa týka tráviaceho traktu a zbavovanie tela škodlivých látok. Vplyvom dorastajúceho Mesiaca má telo ešte stále schopnosť efektívnejšie zužitkovať k dobru všetko, čo mu dáme. Vzhľadom na ovplyvnený tráviaci trakt však zaraďme šetriacu stravu.
- Vyhnime sa strave, ktorá zaťažuje tráviaci trakt – sú to najmä vyprážané jedlá, mäso a mäsové výrobky. Do jedálnička zaraďme stravu bohatú na výživné látky, vlákninu, no menej na cukry a tuky.
- Po 10. dni odporúčame tepelne upravenú stravu - obilné kaše, dusenú zeleninu, celozrnný chlieb.
- V tomto čase je ešte stále vhodné do stravy zaradiť užívanie doplnkov zdravej výživy, vitamíny, minerály, stopové prvky, liečivé bylinné produkty a čaje, ktoré sú zamerané najmä na srdce, tráviaci trakt, pečeň, žlčník, hrubé črevo. Lepšiu využiteľnosť majú aj lieky.
Odporúčané jedlá:
dusená a kvasená zelenina, zeleninové prívarky, zemiaky a zemiakové jedlá, cestoviny a rôzne kaše, polievky, kompóty, nekysnutý chlieb
Povolené jedlá s výhradou:
mliečne výrobky, najmä zakvasené – jogurty, kyslé mlieko, kefír, tvaroh, bryndza atď., dusené a varené mäso, ryby, sladkosti (na začiatku fázy), citrusové plody (ku koncu fázy)
Vyhýbať sa:
vyprážaným jedlám, mäsovým výrobkom – údeninám, klobáskam, nátierkam atď., čokoláde, jedlám z kysnutého cesta, vajciam
Jednotlivé lunárne fázy: