ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. apríla 2024, meniny má Dana, Danica, zajtra Rudolf 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Rak
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 25.2.2008

BANKOVANIE A BANKOVÁ MASÁŽ

Už v dávnejších dobách sa zistila súvislosť medzi zatvrdlinami na chrbte a vnútornými orgánmi, ktoré sa ovplyvňujú navzájom. Ak sa vytvorí v svale na určitom mieste gelosa, po určitom čase začne ovplyňovať aj orgán, v ktorého zóne sa nachádza, a naopak.

Ak máme chorý niektorý vnútorný orgán, na príslušnom mieste na chrbte, alebo pri zodpovedajúcom stavci sa objaví po čase bolestivá spazma alebo iná zmena.

Bankovanie je liečebná metóda známa už v stredoveku. V minulosti sa viac využívalo mokré /krvavé bankovanie/, kde sa koža najskôr narezala a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú "zlú" krv. Podobne sa využívalo aj púšťanie žilou a liečba pijavicami. Na rôznych miestach sveta sa používali nielen sklené banky, ale aj banky z kravských rohov, bambusové banky, či vyrobené z tekvičiek. V súčasnosti môžu krvavé bankovanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach, ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž.

Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláciu krvi a prívod kyslíku do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne.

Pred bankovaním vždy vyhmatáme na chrbte tieto bolestivé, chladné či horúce miesta, hrčky a zatvrdliny a podľa toho sa rozhodneme, kde umiestnime banky. Ak sa rozhodneme bankovať niektorý vnútorný orgán, vyberieme k nemu prislúchajúcu zónu, môžeme si pomôcť aj priečnou segmentáciou alebo podľa akupunktúrnych dráh meridiánov.

Pred bankovaním prevedieme krátku zahrievaciu masáž vhodným rastlinným olejom, vynikajúca kombinácia je s éterickým olejom borievkovým /jalovcovým/, ktorý podporuje pohyb lymfy a prečistenie organizmu, prípadne použijeme aj levandulku, grep, alebo lemongras, ktorý vynikajúco hojí popraskané cievky.

Veľmi účinná na prekrvenie a úľavu od menších bolestí chrbta alebo kĺbov je banková masáž. Väčšiu banku prisajeme na dobre naolejovanú pokožku, a masírujeme s ňou pozdĺž chrbta, aj priečne, vynikajúco pôsobí masáž pozdĺž dráhy močového mechúra a okolo trapézov. Zoberieme menšie banky a poukladáme ich na vybrané miesta. Necháme ich tam 15 - 25 minút, potom jemne zložíme a na záver premasírujeme . Nasledujúce dva dni je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky, a odľahčuje obličky. Bankovanie opakujeme podľa potreby, môže byť bankovacia kúra: prvý týždeň 2 x, potom ešte 6-9x raz do týždňa, neskôr 2 mesiace pauza. Na niektorých miestach môžeme bankovanie používať aj častejšie, len počkáme kým vzniknuté podliatiny nezmiznú.

Vieme takto liečiť niektoré bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy, pôsobíme na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém, prekrvenie dolných aj horných končatín.

Okrem chrbta môžeme pri určitých liečebných procesoch prikladať banky aj na hrudník, brucho, podbruško, stehná, lakte, kolená i chodidlá. Pri bankovaní meridiánov sú najdôležitejšie dráhy nachádzajúce sa na chrbte, a to riadiaca dráha a vonkajšia aj vnútorná dráha močového mechúra, na ramene a krku dráha tenkého, hrubého čreva a trojitého ohrievača.

Bankovať sa nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne. Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, poraďte sa predtým s vaším lekárom.

Adriana Jánošíková


autor článku: Adriana Jánošíková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Predstavujeme (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 10659 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív autora

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)