ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 5.1.2008

CHRÍPKOVÉ OBDOBIE A VÝŽIVA

Skončili sa sviatky zimy, nový rok sme načali a znova sa raz začína pošuškávať, že nás čaká chrípkové obdobie. Keďže sa striedajú chladnejšie dni s tými o trošku teplejšími, môžme čakať, že sa začnú vírusy množiť.

Ak si niekto povie, že sa dal "prezieravo" očkovať, ešte nemusí mať vyhraté. Ako možno viete, vírusy sú zakaždým iné a vakcína môže byť zameraná práve na ten "iný typ" vírusu.

Môj pohľad na vec sa možno nestotožňuje s vaším. Ale predsa. V literatúre, aj rôznych periodikách sa uvádza, že vakcína proti chrípke sa vyrába tak, že sa odoberú vzorky z predchádzajúceho (minuloročného) vírusu a pripraví sa vakcína pre nadchádzajúci vírus, ktorý v?ak nemusí by? taký istý, z akého je vakcína vyrobená. Môj názor na vec mi nikto nevezme, pretože som mala pred sebou dostatok živých "vzoriek" ľudí, ktorý chrípku aj tak dostali.

Takže, čo radím? Základom je samozrejme, (a to vás isto neprekvapí) strava. Ak sa budeme stravovať prezieravo vopred, nemusíme sa dávať preventívne očkovať. Veľa čerstvej zeleniny a ovocia urobí zázrak. Rovnako, ako aj čerstvo pripravené ovocné šťavy, ktoré môžme pripraviť kombináciou rôznych druhov ovocia a zeleniny. Doktor Walker, známy svojím spôsobom stravovania a hlavne vysokým vekom, ktorého sa dožil vďaka konzumácii spomínanej potravy, odporúča šťavu z bazy, šťavu z limetky a mandarínky, výborné sú šťavy zo všetkých citrusových plodov, aj maliny. Samozrejme, v závislosti od ročného obdobia. Citrusov je v tomto období dostatok.

Stravu môžme podporiť aj výživovými doplnkami. Hitom je mladý zelený jačmeň či sladkovodná riasa chlorella. Osvedčila sa aj rakytníková šťava, ktorá je bohatá na vitamíny a minerály, stopové prvky aj nenasýtené mastné kyseliny.

Z vitamínov spomeniem vitamín C, ktorý je v týchto dňoch veľmi potrebný, pretože chráni pred prechladnutím, a pomáha aj pri jeho liečbe. Chráni tiež pred studeným, sychravým počasím. Užívanie jeho väčších dávok sa ale neodporúča, pretože telo ho aj tak nevyužitý močom vylúči.

Čerstvo vylisované šťavy, zeleninové alebo ovocné sú najúčinnejším prostriedkom, ktorým revitalizujeme organizmus, dodáme mu množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Tiež podporia aktivitu čriev, ktoré sú po zimných sviatkoch trochu viac preplnené, ako obvykle. Po odšťavení zostávajú v šťave triesloviny, ktoré prirodzene čistia črevné steny. Šťavy je vhodné piť ihneď po odšťavení alebo ich pred spotrebou skladovať krátky čas v chladničke. V tomto období je výborné piť mrkvovú šťavu, ktorú si podľa chuti môžme skombinovať s jablkovou, zelerovou alebo cviklovou. Takto pripravená šťava obsahuje veľa draslíka, sodíka, vitamínu C, magnézia aj vitamínu A. Je dôležité, aby sme do mrkvovej šťavy kvapli trochu olivového oleja, nakoľko vitamín A je rozpustný v tukoch a telo ho dokáže naplno využiť aj keď mu k tomu "pomôžeme" - v našom prípade najlepšie panenským olivovým olejom.

Ak vám teda nie je zdravie ľahostajné, nemusíte si dávať vopred pripravovať vakcínu proti chrípke, ale sa vopred pripravujte sami. Telo sa vám určite odvďačí pevnosťou a imunitou voči neželanému ochoreniu. A časom sa vám odvďačí výbornou náladou, chuťou žiť, čistou mysľou, spokojnou dušou a ak k tomu pridáte aj trošku cvičenia, odvďačí sa vám aj pevným telom.

Otváracie hodiny v biopotravinách BIOVIA počas januárových sobôt:

12. 1. 2008 – zatvorené
19. 1. 2008 - 11.00 - 14.00 h.
26. 1. 2008 - 11.00 - 14.00 h.
Lenka Jančeková
BIOVIA biopotraviny
email: biovia@biovia.sk
Zaradený v rubrike: Zdravá výživa (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 10384 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)