ISSN 1337-6179          dnes je streda 27. novembra 2024, meniny má Milan , zajtra Henrieta 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 26.7.2007

VEGETATÍVNE NERVSTVO Z HĽADISKA DETOXIKAČNEJ MEDICÍNY

Málokomu by prišlo na um, ako veľmi súvisí vegetatívny nervový systém človeka s jeho emóciami. Podľa MUDr. Jonáša je vlastne ekvivalentom tzv. čakrového systému. A ovplyvňuje prakticky chod i zdravie celého nášho tela...



Je to autonómny, rastlinný, primitívny nervový systém. Nachádza sa i u rastlín – preto je vegetatívny. Je to nevedomé riadenie orgánov bez našej vôle. Začína sa v mozgu, v rovnakých centrách, ktoré tvoria emócie. Medzi vegetatívnymi a emocionálnymi centrami neustále preskakujú vzruchy. Dlhodobý stres porušuje vegetatívny nervový systém. Stres – to je neustála pripravenosť k boju, nabudenosť organizmu k akcii, ale po krátkom čase by malo dôjsť obdobie kľudu. Ak je telo dlhodobo vystavené stresu bez uvoľňujúcej fázy, už sa nedokáže samo dostať na druhú stranu hojdačky – do kľudu. Väčšina bolestí chrbtice je spôsobená dlhodobým stresom. Bez výnimky všetkým vážnym ochoreniam predchádzalo dlhšie obdobie stresu.

Vegetatívny nervový systém ovplyvňuje slezina, emocionalitu ovplyvňuje srdce.

Vlastný vegetatívny nervový systém sa skladá z uzlín (ganglií) a pletení (plexov), ktoré obaľujú všetky orgány a tkanivá v tele. V zmysle dvoch protipólových aktivít (boj-kľud, sympatikus-parasympatikus) tak riadi podvedome všetku ich činnosť. Emocionálna časť nášho nervového systému je veľmi podstatná, v čínskej medicíne je brucho považované za druhý mozog. Za určujúce je možno považovať tri emócie:
• úzkosť, ktorá môže mať charakter strachu až hrôzy
• smútok majúci charakter zármutku, žiaľu či depresie
• hnev, vyvolávajúci napätie, výbušnosť, agresiu, žiarlivosť


Proti týmto emóciám stojí slovo RADOSŤ. Má podobu šťastia, veselosti, nadšenia, lásky. Negatívne emócie sa väčšinou dostavujú samé, ale pokiaľ si chce človek udržať svoje zdravie a teda aj rovnováhu, harmóniu, mal by mať záujem na vyhľadávanie pocitov radosti.

Vegetatívne plexy v jednotlivých orgánoch sú schopné si pamätať a dlhodobo fixovať negatívne emócie a tieto v nich potom pretrvávajú i po vymiznutí zdroja. Tieto emócie majú potom za následok poruchy všetkých orgánov – výkyvy krvného tlaku, zlé prekrvenie končatín, zápchy, dysfunkciu žlčníka, zovretie priedušiek pri astme. Astma je kŕč rovnako ako migréna, je to patologická elektrická aktivita v mozgu. Nadmerná námaha a stres podráždi nervy a dôjde ku kŕču. Príčinou je emocionálne poškodenie orgánových pletení vegetatívneho nervového systému.
Nervový systém poškodzuje:
• stres
• negatívne emócie (úzkosť, smútok, hnev)
• nedostatok vitamínov skupiny B (ničí ich alkohol a lieky)
• porušené vstrebávanie vitamínov a minerálov


Nervový systém posilňuje:
• láska, radosť smiech
• vitamíny skupiny B6, B12 (zdroj obilné klíčky, orechy, banány, sója, tempeh, morské živočíchy, celozrnné pečivo, ryby, hydina, sladkovodná riasa Chlorella)
• ľubovník, materina dúška, oregáno, rumanček, medovka, levanduľa, valeriána
• pobyt v prírode, dostatočný spánok
• kúpele v odvare rebríčka
• cvičenie jógy
• mať rád a vážiť si samého seba!
• žiť v prítomnom okamžiku !


autor článku: Ivana Batůšková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Detoxikačná medicína (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 25094 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)