ISSN 1337-6179          dnes je streda 27. novembra 2024, meniny má Milan , zajtra Henrieta 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 26.6.2007

ČO SPÔSOBUJÚ V ORGANIZME SOLI?

Bolí vás chrbtica, údy či kĺby? Alebo máte celulitídu, suché ekzémy či problém s opuchmi na tele a s nadváhou? Máte skostnatené myslenie, trápi vás dnavý palec? Za týmito častými problémami môže stáť zasolený organizmus...



Soli sú väčšinou reakcie kyselinotvorných potravín, ktoré sú dlho privádzané do organizmu s neutralizačnými látkami ako je vápnik či fosfor. Tak vznikajú soli vápenaté, fosforečné a pod. Soli sú z tela odvádzané najmä obličkami. A tu vzniká problém väčšiny z nás. Ak sú obličky v strese (čo je v súčasnosti skoro štandardom u každého z nás!) či staršie (teda orgán už nemá takú kapacitu odvádzania), začnú sa soli ukladať v organizme, nakoľko ich obličky nestíhajú vyplavovať.


DÔVOD – OSLABENÉ OBLIČKY

Obličky poškodené stresom, sú náchylnejšie na ukladanie toxínov a vytváranie infekčných ložísk. Všetci ekzematici, ľudia s narušenou kožou (pergamenovou, zvráskavenou) a ľudia, ktorým rýchlejšie starne pokožka, ako by mala, majú porušenú funkciu obličiek. Dôsledkom je napríklad aj vysoký krvný tlak a tiež zlá detoxikačná schopnosť obličiek – najmä nedostatočné odvádzanie solí.

Soli prijímame do tela nielen stravou a tekutinami, ale si ich aj vytvárame. Súvisí to predovšetkým s pH nášho organizmu – teda najmä s príjmom kyselinotvorných potravín. Tzv. pH nášho organizmu by sa malo pohybovať okolo hodnoty 7,2 – 7,3. V našom tele máme neutralizačný systém, ktorý túto hladinu neustále kontroluje. K neutralizácii pH naše telo potrebuje zásadotvorné prvky, ktoré spoločne s kyselinami vytvárajú soli. V závislosti na reakcii s určitými prvkami tak vznikajú soli vápenaté, sodné, horečnaté, fosforečné a mnoho iných. Jednými z najdôležitejších sú urátové soli – soli kyseliny močovej.


PROBLEMATICKÉ MÄSO

Soli do organizmu prináša predovšetkým mäso, nakoľko samé ich obsahuje veľa. Viac solí obsahuje najmä mäso červené. Mäso patrí ku kyselinotvorným potravinám, jeho rozpadom vznikajú kyseliny, čo sa dá aj chemicky zmerať.

Soli na druhej strane naše telo potrebuje – napríklad len krvná plazma má rovnaké zloženie ako morská voda, čo je jeden z dôkazov, že človek vyšiel z mora... Preto sa krvná plazma môže po určitú dobu nahradzovať fyziologickým slaným roztokom. My však hovoríme o prebytku solí v organizme, ktoré sa začínajú ukladať najskôr v okolí kĺbov vo forme malých kryštálikov. Kryštáliky solí sa usadzujú na najprv v kĺbových púzdrach (čo nám spôsobuje bolesť pri pohybe), v šľachovom systéme a vo svaloch. Pociťujeme to ako tuhnutie, bolestivé reakcie pri zmene počasia, opuchy, nakoľko soli zadržujú vodu.

Soli sa však neukladajú len v kĺboch, ale predovšetkým aj okolo chrbtice. Chronické problémy, problém s ohybnosťou, bolesti, stuhnutosť – za tým všetkým opäť najčastejšie stoja soli.

Napokon sa pristavíme pri ešte vážnejšom probléme – ukladaní solí v cievnom systéme. Spoločne s tukom stoja práve soli v príčine sklerotických zmien na stenách tepien a tiež v žilovom systéme. Cievy sa nielen upchávajú, ale vplyvom solí aj krehnú, strácajú pružnosť a výsledkom je praskanie žíl, čo pociťujú najmä ženy, nakoľko práve ženy majú s ukladaním solí oveľa väčší a častejší problém ako muži. Soli uložené v arteriálnom systéme spôsobujú tuhnutie, krehnutie a vápenatenie stien týchto tepien. Tým sa zvyšuje krvný tlak a výsledkom môže byť prasknutie a mŕtvica.

Soli sa však ukladajú aj do mäkkých tkanív a pri ukladaní do podkožia môžu stáť v príčine ekzémov. Soli sa dokonca môžu prenášať z matky na plod, vtláčajú sa do kože a podkožia. Dieťa potom od narodenia trpí ekzémami.
Niekedy sa soli ukladajú priamo v koži – tá stráca kvalitu, je akoby pergamenová, svrbí, je ekzematická.
Nahromadenie solí je potom jednou z hlavných príčin celulitídy, pretože prítomnosť solí razantným spôsobom deštruuje tkanivo v blízkosti usadenín soli.

Soli sa usadzujú aj v mozgu, čo sa prejavuje spomalenosťou myslenia, stratou pamäti, sklerózou, no v spojení s obličkami vplývajú soli aj na úzkosti. Niekedy sa i ukladajú v oku a spôsobujú šedý zákal, tuhnutie šošovky, zhoršenie zraku.

U starších ľudí môžu byť soli v organizme až jeden kilogram či dva! Zásadný význam má prítomnosť solí v organizme na opuchoch a zavodnení – soli totiž na seba viažu vodu. Človek vtedy trpí vodnatými opuchmi a vyzerá ako balón – má opuchnuté vačky pod očami, ruky, členky. Tiež je to aj častý problém žien, ktoré nemôžu schudnúť – jednoducho ich telo vo veľkej miere vďaka prítomností solí zadržuje vodu.

Podľa zákonov gravitácie sa soli usadzujú najprv v dolných končatinách. Sú príčinou zhoršovania venózneho systému (vznikajú kŕčové žily), pretože za prítomnosťou solí sa stráca pružnosť tkaniva a naopak zvyšuje sa jeho krehkosť. Soli sa ukladajú predovšetkým v kĺboch kotníkov, prstov na nohách (najmä palcoch), v Achillových šľachách, postupne v kolenách a bedrových kĺboch. Až potom sa usadzujú v ramenných kĺboch a kĺboch horných končatín. Soli žlčových kyselín sú podkladom pre vznik žlčníkových kameňov.


NA ZÁVER OPÄŤ OBLIČKY

Hovorili sme, že za ukladaním solí stojí nedostatočná činnosť obličiek. Ak by sme mali obličky v poriadku, k tomuto stavu nedôjde. Podľa zásad detoxikačnej medicíny za nedostatočnou funkciou obličiek stojí ich oslabená energia vplyvom stresu, toxických látok a napokon infekčných ložísk. No začarovaný kruh pokračuje ďalej následným zanášaním oslabených obličiek soľami a ešte väčším znižovaním ich kapacity.
Zo solí sa vytvárajú spolu aj s ostatnými metabolitmi ložiská vo forme všetkých druhov kameňov – žlčových, močových, v slinných či iných žľazách. V obličkách môžu spôsobovať soli aj zápaly močových ciest, časté močenie, pálenie pri močení.
Nakoľko takto zaťažené obličky nemajú dostatok energie, človek sa napokon cíti navyše aj permanentne unavený. Je preto veľmi dôležité, aby sa každý človek v rámci prevencie zaoberal dôkladnou očistou obličiek. A ak už spomínané problémy u neho nastali, je potrebné soli z organizmu odstrániť. Ako, to sa dozviete v inom článku.


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 45194 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)