článok bol uverejnený: 20.5.2007
PÄŤ ŽIVLOV A DVA CYKLY FENG ŠUEJ (2)
Podľa energetickej teórie je každá vec vo vesmíre vytvorená na základe kombinácie piatich živlov, a to dreva, ohňa, zeme, kovu a vody. Systém týchto elementov slúži na to, aby sme pochopili dokonalý priebeh prírodných cyklov sveta.
Element je zároveň formou energie so špecifickými kvalitami a pocitmi. Prislúcha mu farba, ročné obdobie, geometrický tvar či materiál. Determinuje psychologické a interpersonálne aspekty ľudského života. Prácu s piatimi živlami považujeme za ekologický prvok, na základe ktorého nastoľujeme prirodzenú rovnováhu medzi človekom a prírodou.
Živly „prúdia“ v žilách každého z nás. Veď nie nadarmo sa hovorí, že „ človek je vo svojom živle, keď“... Živel určujeme podľa dátumu narodenia, ktorý nám prezradí čo to o našej energetickej, teda živelnej databáze. Dá návod na zlepšovanie zdravia, spôsobu relaxácie, vyhliadok na vhodnejšie zamestnanie či vytváranie harmonickejších medziľudských vzťahov.
Živly a kolobeh slnka
Živly sa striedajú počas roka v závislosti na činnosti slnka. Slnko na východe prináša odlišnú energiu, ako na západe. Prebúdzaním sa do slnečného rána pociťujeme vplyv živlu drevo, energia začína stúpať hore. Keď sa slnko presúva na juh oblohy, vyžaruje najsilnejšiu energiu. V čase obeda sme plní energie, vládne živel oheň. Lúče sa pohybujú všetkými smermi, ako oheň. Odpoludní svietia slnečné lúče na juhozápade, rozdávajú menej energie. Je pokojnejšia a vytvára priestor pre prácu slnka na západe. Vyzerá to tak, ako keby sa slnečná energia strácala, ona však prúdi do zeme a spevňuje sa. Chystá podmienky pre energiu kovu, ktorý spôsobuje mierny chlad k večeru. Po západe slnko prechádza na sever. Prichádza noc, typická pre prvok voda. Cítime sa unavení, bez energie, oddychujeme. Pod zemou sa však odohrávajú veľké zmeny. Toto je podporný energetický kolobeh piatich prvkov alebo cyklus tvorby. Drevo živí oheň, pretože bez neho nemôže horieť, oheň vytvára popol, výživnú látku pre zem, v ktorej sa nachádzajú rudy, kovy a nerasty. Kov tavením mení svoju konzistenciu na kvapalnú a je tak v harmónii s posledným so živlov, vodou. Tá je dôležitou súčasťou pre rast dreva. Tvorivý cyklus sa uzatvára, aby sa mohol opäť začať večný kolobeh prúdenia energie.
Kontrolný cyklus živlov
Okrem podporného cyklu existuje aj cyklus kontroly, ktorý poskytuje informácie o prvkoch v dozornom vzťahu. Ale aj tu platí istá vyváženosť. Ako prebiehajú fázy premeny v tomto cykle? Drevo kontroluje zem, pretože strom svojimi koreňmi odoberá zemi živiny, rozrušuje ju. Oheň má kontrolu nad kovom, dokáže ho svojou teplotou roztaviť a meniť tak jeho tvar. Zem má nadvládu nad vodou, hrádze vodu zadržiavajú a korytá ju udržiavajú pohromade. Kov má moc nad drevom, sekera ho triešti na menšie kúsky, deformuje ho. A nakoniec, voda hasí oheň, má nad ním kontrolu a obrovskú moc. Čo je dôležité, feng šuej používa na zharmonizovanie deštrukčného vzťahu dvoch prvkov doplňujúci, podporný živel. Napríklad, komplikovaný vzťah dreva a ohňa zmiernime použitím prvku voda a všetkým, čo s ňou súvisí. Zem a drevo sú v konflikte, pričom pomôže oheň ako vyrovnávajúci činiteľ. Drevo a kov tvoria riskantnú dvojicu, preto vyskúšajme zakomponovať energiu vody. Oheň a kov tvoria nevyvážený vzťah, zmierniť ho pomôže prvok zem. Drevo je nápomocné pri konflikte ohňa a vody, kov zasa pri nevhodnom spojení prvkov zem a voda.
Prírodný živel Drevo
Element drevo nám pripomína všetok rast a tvorbu v prírode, hlavne na jar. Aj povaha človeka narodeného v tomto elemente je poznačená tvorivým spôsobom myslenia a konania. Typická je pružná myseľ a rozhodnosť počas celého života, a to aj vtedy, keď ide o kritické životné situácie. Ak je živel drevo u človeka nerozvinutý alebo v nerovnováhe, jedinec príliš kontroluje svoje telo aj prostredie, má stavy úzkosti, vehementne potláča svoje emócie a pocity. Toto všetko vplýva aj na zhoršenie zdravotného stavu. Pomáha mu podpora a spoluúčasť ostatných. Prednosťami a hodnotami človeka v spojitosti so živlom drevo sú obrovská tvorivosť, pestovanie osobného rozvoja, láska k ľuďom, tolerancia, rovnováha medzi rodinou a kariérou, veľkorysosť, roztúženosť, schopnosť vcítenia, ale aj občasná agresivita, pýcha, chlad, obava z intimity a idealizmus. Charakteristickým materiálom pre tento živel sú všetky druhy dreva, prírodné vlákniny a tkaniny, svietniky, bambus, korok, knihy, olejomaľby, prútené predmety, sochy.
Živel drevo a pracovné príležitosti
Farbou dreva je zelená so všetkými svojimi odtieňmi. Tvary typické pre živel drevo sú vysoké, obdĺžnikové, stĺpovité. Budovy a priestory spojené s rastom a rozvojom, napríklad pestovateľské škôlky, obchodovanie s ovocím, zeleninou, liečivými bylinami, drevinami, kvetmi, stromami, priestory ako nemocnice, sanatóriá, ozdravovne, ale aj reštaurácie, kaviarne, výrobne a predajne dreveného materiálu, umelecké ateliéry, nakladateľstvá a médiá spĺňajú všetky predpoklady pre osobnostný rozvoj človeka narodeného v živle drevo.
Pečeň a žlčník v oslabení
Živel drevo sa vzťahuje aj k určitým častiam tela a orgánom, a to pečeni a žlčníku, z častí tela je to väzivo, zo zmyslov zrak, hlasového prejavu krik, z pocitov prevláda hnev. Toto prepojenie živlu a orgánov sa spája s ich častým oslabením, predovšetkým v období disharmónie a stresu. Pomáha preferovanie prioritnej chute pre drevo, a to kyslej chute. Ďalej uprednostňujeme potraviny rozvádzajúce teplo, napríklad granátové jablko, čerstvé slivky, neutrálne potraviny, ako špalda, zo zeleniny sú to výhonky, žerucha, kyslá kapusta, strukoviny, z mäsa predovšetkým kačacina, z mliečnych výrobkov tvaroh, čerstvý syr, kefír, kyslá smotana, z nápojov šampanské, ibištekový, slezový a medovkový čaj, ľahké talianske vína. Medzi potraviny studené a schladzujúce energiu živlu drevo radíme pšeničné klíčky, výhonky fazule, ale aj rajčiny, ananás, kiwi, rebarboru, citrón a jogurt.
Odporúčaným druhom športu a typom relaxácie pre ľudí narodených v živle drevo je masírovanie meridiánov pečene a žlčníka na vnútorných a vonkajších stranách nôh, zo športu je to tenis, tanec a cviky podporujúce ohybnosť, pretože tá vplýva na ohybnosť celého myslenia a konania.
autor článku: Ľudmila Lešková
Fotogaléria ku článku
|
Foto: archív redakcie
|
Súvisiace informácie
Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk