ISSN 1337-6179          dnes je streda 27. novembra 2024, meniny má Milan , zajtra Henrieta 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 14.4.2007

ŽIVOT PODĽA FENG ŠUEJ (1)

Feng šuej, v preklade vietor a voda, predstavuje holistický pohľad na svet. Je to umenie, učenie, filozofia i metóda zároveň, stará približne štyri tisícky rokov. Tieto prírodné živly boli a sú pre prežitie človeka najdôležitejšie.

Štyri živly podľa tejto filozofie determinujú typ podnebia, teda zdroj obživy a životnej energie alebo čchi, ktorá sa pohybuje vesmírom práve za pomoci vetra a vody. Feng šuej je založené na filozofii knihy I –ťing, ktorá vysvetľuje prirodzený tok vesmírnej energie. Šesťdesiatštyri obrazov ročného cyklu prírody vo vnútri kompasu tu poukazuje na múdrosť starovekých učencov. Tradičné feng šuej má svoje korene i v Tao, čo je „cesta k prírode“ a vyznačuje sa hlavne tým, že je to intuitívna metóda.

Feng šuej nie je všeliekom
Staroveké texty o feng šuej opisujú každý tvar hory, alebo vodného toku, najvhodnejšieho pre pestovanie obilia. Prvé feng šuej sa spájalo aj s rôznymi predpoveďami, veštením, rituálmi, mágiou, šamanizmom a uctievaním predkov. Podľa pravidiel feng šuej sa vyberali najvhodnejšie miesta pre pochovávanie mŕtvych, stavbu kostolov, zámkov či statkov. Na týchto miestach sa nesmeli vyskytovať žiadne podzemné energetické prúdy, zvláštny magnetizmus a podobne. Podobné učenia sa vyvinuli aj v ostatných kultúrach sveta. V Indii sa podobná metóda nazýva Vastu Shastra. Kelti a stredoveké kultúry praktikovali metódu takzvanej „zemskej mágie“, aby sa zjednotili so silou Zeme a zlepšili tak svoju existenciu. Feng šuej aj napriek svojej popularite nie je všeliekom. V živote človeka dôležitú úlohu totiž zohráva aj to, ako sa správa k svojmu životu a okoliu. Číňania hovoria, že človek potrebuje k harmonickému životu po prvé šťastie, potom dobrý osud, až na treťom mieste je feng šuej, na predposlednom cnosť a nakoniec tu dôležitú úlohu zohráva aj vzdelanie.

Pakua – deväť oblastí života
Tak či onak, feng šuej disponuje silným a pozitívnym energetickým potenciálom. Považuje životné prostredie každého človeka za metaforu všetkého, čo sa mu v živote prihodí. Má schopnosť zlepšovať zdravie, vytvárať harmonickejšie rodinné vzťahy, pokojnejší spánok, prispievať k aktívnejšiemu spoločenskému životu. Do partnerstva vnáša viac romantiky, dáva obrovské vyhliadky na otehotnenie, zväčšuje pocit sebaovládania, motivácie, úcty a zlepšuje i kontrolu nad finančnými záležitosťami. Pri práci s feng šuej sa používa princíp piatich živlov, a to Dreva, Ohňa, Zeme, Kovu a Vody. Dôležité je aj využitie pôsobenia energie jin – jang a čchi, sily ôsmich smerov a schémy, ktorá sa nazýva pakua. Pakuu prikladáme na pôdorys domu, bytu, izby, kancelárie, budovy, na stôl a všade tam, kde chceme uplatniť princíp deviatich dôležitých oblastí života. Podľa pakuy má ideálne prostredie obsahovať všetkých deväť oblastí, pretože každá z nich symbolicky poukazuje na reálne problémy, ktoré prežívame vo svojom živote.

Každý živel má jedinečné vlastnosti
Harmonizovanie životného prostredia podľa feng šuej je práca na vzájomnom ovplyvňovaní energetického potenciálu človeka s energiou jeho prostredia. Pravidlo piatich živlov môžeme uplatniť aj pri zlepšovaní individuálnych stravovacích návykov, pri výbere relaxačných techník a uzdravujúcich kúr, pretože každý z nás je narodený v jednom zo spomínaných živlov. Živel pomáha človeku lepšie pochopiť svoju povahu a potom aj spôsob správania ľudí žijúcich v jeho okolí. Ak sa stretnú ľudia so živlami fungujúcimi aj v prírode v rovnováhe, vzťahy bývajú usporiadané, bezkonfliktné. V prípade, že majú osoby živly, ktoré svojou silou akoby „ničia“ jeden druhého, nastáva problém. Príkladom je pre nás príroda, kde voda hasí oheň a drevo rozrušuje zem, zem má nadvládu nad vodou, kov ničí drevo, oheň taví kov a vysušuje vodu. Feng šuej v takýchto prípadoch využíva tzv. nápomocné živly, ktoré zmierňujú deštruktívny charakter živlov. Každý zo živlov má svoje jedinečné prednosti. Pretože sme neoddeliteľnou súčasťou prírody, paralela medzi nami a živlami je fakt, ktorý nemožno poprieť a nerešpektovať.

Mgr. Ľudmila LEŠKOVÁ

Pokračovanie nabudúce.


autor článku: Ľudmila Lešková


Zaradený v rubrike: Zdravé bývanie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 19029 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)