ISSN 1337-6179          dnes je streda 27. novembra 2024, meniny má Milan , zajtra Henrieta 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 5.4.2014

VYUŽIME JARNÉ BYLINKY

Príroda nám už od jari s otvorenou náručou ponúka svoje „lieky“ v podobe kvitnúcich rastlín. Často však ani nevieme, ako môžeme tieto jej dary zužitkovať. Tu je preto zopár receptov.

.

ČAJ Z BREZOVÝCH LISTOV

Na liečivé účely môžeme listy, ktoré zbierame počas kvitnutia – od apríla až do júna. Listy sušíme v tieni. Je prvotriednym liekom na všetky choroby obličiek a močového ústrojenstva. Posilňuje obličky, pomáha uvoľňovať, rozpúšťať a vylučovať obličkové a močové kamene. Jej pôsobenie podporuje aj značný obsah vitamínu C. Pomáha pri reume, kĺbových a srdcových ochoreniach. Zápar z mladých listov sa používa aj pri ateroskleróze, poruchách nervovej sústavy, obličkových a žlčníkových kolikách, má protizápalové účinky. Dokáže odstrániť z tela množstvo škodlivých látok, pritom nemá žiadne vedľajšie účinky. Preto ju možno užívať dlhodobo.
Ako na to: Jednu polievkovú lyžicu mladých listov ( alebo púčikov) zalejeme 400 ml vriacej vody. Necháme vylúhovať 20 minút. Užívame trikrát denne po 100ml pred jedlom. Zápar môžeme použiť aj na obklady pri liečení reumatizmu.

LEVANDUĽA - PROTI NESPAVOSTI I REUME

Kvet levandule úzkolistej má utišujúce a slabo sedatívne účinky pri závratoch, migréne, nespavosti či nervovom preťažení. Kvety majú aj baktericídny účinok a používajú sa aj pri žalúdočných a črevných kolikách, zlom trávení a plynatosti vo forme záparu.
Protibakteriálny čaj: Pripravíme si ho z dvoch polievkových lyžíc čerstvej alebo sušenej levandule, ktoré zalejeme 400ml vriacej vody. Necháme 20 minút lúhovať a precedíme. Užívame 6 krát denne 80ml 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle. Na upokojenie a pri nespavosti používame čaj zvyčajne večer pred spaním.

LEVANDUĽOVÝ OLEJ

Je vhodný ako na upokojujúce a uvoľňujúce masáže, ako prísada do kúpeľa, ale aj na vnútorné užívanie. Tento olej je vhodný aj pri reumatických bolestiach a neuralgii (potierame ním bolestivé miesta).
Potrebujeme: 50g čerstvých levanduľových kvetov (môžu byť aj sušené) a liter olivového oleja. Na vnútorné užívanie použijeme len 1/2 litra olivového oleja na 50g kvetov.
Ako na to: Kvety rozdrvíme v mažiari a nasypeme do oleja, ktorý zahrejeme na 40-stupňovú teplotu. Zmes postavíme do vodného kúpeľa a varíme 2 hodiny na slabom ohni. Necháme 12 hodín odstáť, potom precedíme cez gázu a uschováme do chladničky v dobre zatvorenom zaváraninovom pohári. Ak máme čerstvé kvety, môžeme ich nechať jednoducho lúhovať 3 dni na teplom a slnečnom mieste a potom ešte necháme 14 dní lúhovať za občasného premiešania. Pri vnútornom užívaní užívame 4-5 kvapiek denne.

KÚPEĽ Z LEVANDUĽOVÝCH KVETOV

Je vhodný na upokojenie nervov, utíšenie kŕčov, proti migréne i nespavosti.
Ako na to: 4 hrsti levanduľového kvetu (môžeme použiť aj stonky) sparíme v 4 litroch vriacej vody. Po 15. Minútach precedíme a vlejeme do kúpeľa. Tento kúpeľ je vhodný aj na osvieženie pleti a pri kožných problémoch, najmä ak sú spôsobené plesňovými infekciami.

LIPOVÝ ČAJ – NA POTNÉ KÚRY

Čaj z lipových kvetov je všeobecne známy ako silný potopudný prostriedok. Okrem toho sa hojne používa aj pri zápaloch dýchacích ciest, pri prechladnutiach, pri dráždivom kašli a na zvýšenie obranyschopnosti organizmu.
Ako na to: 2 až 3 čajové lyžičky lipových kvetov, zalejeme 250ml vriacej vody. Necháme vylúhovať 20 minút a potom scedíme. Pijeme 2-3 šálky denne osladené medom.

Lipové listy sparené vriacou vodou a zmiešané s vínom sa prikladali na končatiny pri svalových kŕčoch a na popáleniny.

PÚPAVOVÉ LISTY DO ŠALÁTU I NA ČAJ

Listy púpavy lekárskej obsahujú veľa provitamínu A a vitamíny C a B2. Všeobecne sa púpava používa pri ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdočných a tráviacich ťažkostiach, pretože stimuluje látkovú výmenu a tiež pri črevnom katare. Listy púpavy sú vhodné aj pri cukrovke. Pri avitaminóze C, proti jarnej únave ako posilňujúci a spevňujúci prostriedok môžeme z čerstvých lístkov urobiť osviežujúci šalát.
Ako na to: Čerstvo nazbierané lístky (najlepšie svetlozelené) poriadne umyjeme vodou, potom zalejeme vlažnou vodou a necháme vylúhovať 30 minút, aby sa odstránila horkosť a potom z nich pripravíme šalát. Takto upravené ich môžeme zamiešať aj do rôznych jarných zeleninových šalátov.
Na čaj: Z jarných lístkov vo forme záparu si môžeme urobiť prečisťujúcu obličkovú kúru, vhodnú pri kameňoch a zápaloch obličiek a mechúra. Za hrsť listov zalejeme litrom vriacej vody a necháme stáť asi 1 hodinu. Scedené pijeme priebežne počas dňa po dúškoch.

DEŤOM NA DOBRÉ TRÁVENIE

V tomto čase môžeme využiť kvitnúce kvety púpavy na prípravu viacerých domácich receptov podporujúcich zdravie. Jedným z nich je aj detský likér na podporu chuti do jedla a dobré trávenie. Deťom veľmi chutí. Dávame im denne jeden likérový pohárik.
Potrebujeme: 15g čerstvých (môžeme použiť aj sušené) púpavových kvetov. Trocha medovky lekárskej, 10-15 zrniek badiánu, 10 g rasce, po kávovej lyžičke zázvoru, kardamómu a koriandra, 100ml medu a 1l jablčnej šťavy.
Ako na to: Korenie a bylinky posekáme a pomelieme na mlynčeku alebo v mažiari. Potom ich nasypeme do jablčnej šťavy, osladíme medom a prevaríme. Necháme vychladnúť. Ešte raz privedieme do varu, precedíme alebo prefiltrujeme a naplníme do sterilizovaných fliaš. Vzduchotesne uzavrieme a uložíme do chladu.

BAZOVÝ SIRUP Z KVETOV

Potrebujeme: 20 ružíc bazových kvetov, 2,5kg kryštálového cukru, balíček kyseliny citrónovej ( 4dkg), 1 citrón (ošúpaný bez kôry alebo poriadne umytý), 5l fľaša
Ako na to: Do fľaše dáme umyté kvetové ružice bazy, zalejeme vychladenou prevarenou vodou (2,5litra) a necháme deň lúhovať. Potom scedíme cez gázu, pridáme cukor, kyselinu citrónovú a citrón pokrájaný na tenké plátky. Všetko necháme na miernom ohni ohriať asi na 80°Celzia. Potom necháme asi 10 minút prehrievať, nesmieme však tekutinu dostať do varu! Hotové nalejeme do pripravených dobre uzatvárateľných fliaš a odložíme na chladné a tmavé miesto. Užívame 2-3x denne po lyžičke, alebo môžeme užívať vo forme zarobenej malinovky.

ČAJ Z BAZOVÝCH KVETOV

Dve čajové lyžičky kvetov zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme lúhovať 15-30 minút. Precedený zápar užívame Denne dve až tri šálky.

DETOXIKAČNÝ ČAJ ZO ŽIHĽAVY

Bylinná zmes výborne čistí krv, zlepšuje krvotvorbu, povzbudzuje pečeňové funkcie a látkovú výmenu. Čistí tiež pleť od vyrážok a ekzémov.
Potrebujeme: 30g žihľavových listov (čerstvé, mladé lístky nazbierané do 15 mája sú najúčinnejšie – vtedy však dáme polovičnú dávku), po 20g sušenej vňate ľubovníka, rebríčka, po 10g listov šalvie, rozmarínu a vňate paliny.
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi zalejme 1/4 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Scedené pijeme 3x denne po pohári.

OSVIEŽUJÚCI ŽIHĽAVOVÝ SIRUP

Podporí očistné a regeneračné procesy vo vyčerpanom organizme. Užívame Jednu polievkovú lyžicu ráno a večer až do úpravy stavu.
Potrebujeme: približne 100 výhonkov mladej žihľavy (nie vyššej ako 20 cm, ešte svetlozelenej, najneskôr nazbieranej do 15 mája), niekoľko rozkvitnutých hlavičiek púpavy (nemusí však byť), 2 litre vody, 10dkg kyseliny citrónovej, 2-3 dôkladne umyté a nakrájané citróny, 2 kg cukru
Ako na to: Žihľavu, citróny a kyselinu citrónovú dáme do pohára, zalejeme vodou a za občasného zamiešania necháme lúhovať 24 hodín. Scedenú šťavu uvaríme s cukrom. Hotový sirup naplníme do fľašiek a uložíme na chladné a tmavé miesto.

KÚRA S MEDVEDÍM CESNAKOM

Až do konca mája – ešte pred kvitnutím, máme čas nazbierať si túto rastlinku (len pozor – nepomýliť si ho s konvalinkou!). Kto si ho nazbieral a namaceroval v liehu, má teraz vyhrané. Medvedí cesnak podobné účinky ako kuchynský cesnak, ale omnoho liečivejšie. Je vhodný najmä na prečistenie krvi pri chronických kožných chorobách a nečistej pleti, podporuje pamäť a prečisťuje cievy od usadenín. Predchádza vápenateniu ciev a navyše upravuje krvný tlak. Navyše prečisťuje aj žalúdok a črevá.
Potrebujeme: Nakoľko sušené listy strácajú liečivé účinky, musíme si zaobstarať čerstvú rastlinu (niekedy ho predávajú aj na trhu).
Ako na to: Fľašu voľne až po hrdlo naplníme nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľkami, zalejeme 38 – 40% ražným alebo iným kvalitným liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame denne 10-15 kvapiek s troškou vody.


DL





Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 30268 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie
cesnak medvedí

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)