ISSN 1337-6179          dnes je streda 27. novembra 2024, meniny má Milan , zajtra Henrieta 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 15.7.2008

MEDOVÁ DETOXIKAČNÁ MASÁŽ

Pod pojmom medová masáž si každý predstaví niečo príjemné, jemné a sladučké. Možno teraz niekoho sklamem, ale nie je to celkom tak. Táto masáž môže byť aj trošilinku bolestivá, ale zato jej účinok nám to viacnásobne vynahradí.

Liečivé účinky medu sú nám známe už od staroveku, a asi by sme aj u nás márne hľadali človeka, ktorý o tom ešte nepočul. Jeho účinky popisovali v slávnych knihách napríklad Avicenna či Plinius starší. Neskôr ho v liečení vytlačila chémia, ale na vidieku sa používal stále, a k jeho znovuobjaveniu v liečiteľstve prispel napríklad aj kňaz Sebastian Kneipp.

Starí Egypťania používali síce posvätený med od posvätných včiel, ale náš takisto vynikajúco pomáha v rôznych situáciách. Bežne sa využíva na liečenie rán, na zlepšenie trávenia, pri dýchacích problémoch, regenerácií pečene, obličiek a tiež anémií, pri čom má dôležité miesto ako potravina, ktorá obsahuje obrovské množstvo vitamínov a minerálov. Jeho zloženie sa rôzni podľa zmesi kvetov navštívených jednotlivými včelstvami, ktoré med vyprodukovali, a tiež podľa lokality, obdobia a sezóny.

Med obsahuje jednoduché cukry ako fruktózu, glukózu a sacharózu, ale aj oligosacharidy a podobne, 13 druhov aminokyselín vrátane esenciálnych, tiež bielkoviny aj rastlinné - z nektáru rastlín, ale aj živočíšne – z hltanových žliaz včiel. Nájdeme v ňom množstvo enzýmov ako amyláza, kataláza, oxidáza, maltáza, inuláza a mnohé iné, dôležitou súčasťou sú vitamíny - predovšetkým provitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B7, B12), C, D, H, K, P, a minerálne látky a stopové prvky - vápnik, horčík, fosfor, draslík, fosfor, sodík, síra, železo, kremík, mangán, bárium, nikel, striebro, zinok, volfrám, mangán, molybdén, chróm, kobalt, vanád, arzén, stroncium, titán, platina, jód, irídium, paládium a iné.

V mede nájdeme aj voľné organické kyseliny ako kyselina octová, citrónová, šťaveľová, mliečna či mravčia. Potom ešte látky pôsobiace antibakteriálne ako cholín, acetylcholín, inhibín - ktorý sa ničí teplom nad 40°C, a preto podľa niektorých zdrojov by sa mal med stáčať za súmraku. V neposlednom rade sú tu zastúpené koloidné látky - ochranné látky enzýmov, chrániace ich pred prostredím v našom žalúdku, farbivá - karotény, flavóny, chlorofyl, melanín, a napokon silice a peľové zrnká. Náš organizmus vie veľmi dobre stráviť a využiť tieto látky z medu.

Poznáme mnohé receptúry na liečenie medom, užíva sa vnútorne, ako kloktadlo, na rôzne obklady, ako maska na tvár, či v masti na rany. Pokúsim sa priblížiť med ako prostriedok na masáž. Masáž medom v tejto forme k nám prišla z Ruska, kde sa používala už v dávnych dobách, a dnes sa znovu objavuje a prežíva svoju renesanciu aj v západných krajinách. Takáto masáž pomáha nášmu telu zdetoxikovať sa, zrevitalizovať, zbaviť sa nepriaznivých účinkov stresu a nečistého životného prostredia.

Takisto ako pri bankovaní, i iných masážach je i tu dôležité poznanie tzv. Haedových zón, kde má ktorý orgán nervové zakončenia, a podľa toho vieme, kde máme najväčšie problémy.
Používame k nej najlepšie agátový med, pre jeho vyšší obsah vody, prípadne repkový. Lesný med má aj silnejšie zloženie a je hustejší, používame ho opatrnejšie.
Medom natrieme chrbát ošetrovaného, ten pôsobí jeho liečivá sila priamo cez pokožku a dostáva sa do krvi. V druhom kroku špeciálnymi pohybmi rúk pumpujeme či vysávame staré toxíny a usadeniny až z hĺbky tkaniva, dokonca až z kĺbov. Miesta, na ktorých sa po krátkom čase vytvorí belavá žuvačkovitá hmota, boli zanesené najviac. Takýmto spôsobom sa očisťujú aj vnútorné orgány.

Výhodou tejto masáže je spojenie dotykovej terapie, cieleného silného prekrvenia, vynikajúcich účinkov medu a detoxikácie organizmu priamo cez pokožku.
Metóda masáže medom je vhodná pri tzv. civilizačných chorobách a ich prevencií, ako sú onkologické ochorenia, alergie /okrem alergie na med/, reumatické ochorenia svalov a kĺbov, artróza, pri chronických problémoch s dýchacími cestami a tráviacimi ťažkosťami, pri chronickom únavovom syndróme, problémoch so spaním, pri regenerácií po ťažkých chorobách, nervových poruchách, ženských problémoch, plesňových infekcií v organizme, pri chorobách pečene, obličiek a pankreasu, poruchách potencie a neplodnosti, a mnohých iných.
Samozrejme, sú aj kontraindikácie, kedy nie je táto masáž vhodná a to je alergia na MED!, miest o s otvorenou ranou, pri poškodenej pokožke ako je ekzém, silná výsypka, pri nádoroch, aby sa náhodou nerozšírili metastázy, pri galukóme (vysoký očný tlak), pri krvácaní v tele (vredy a pod.), pri trombóze, a pri akútnych infekčných ochoreniach.

Masírujeme len chrbát, v istom prípade je možné aj koleno. Pri vyťahovaní toxínov z nôh pomáha masáž od krížovej oblasti smerom hore, a pri detoxikácií hlavy a ramien sa pôsobí od vrchu chrbta smerom dolu.

Najúčinnejšie táto terapia pôsobí ak trvá hodinu a pozostáva z troch približne dvadsaťminútových masáží, s krátkymi prestávkami na oddych klienta aj maséra. Pohyby rúk maséra totiž pripomínajú odliepanie leukoplastu z pokožky, takže si asi viete predstaviť ten efekt.

Po masáži môže klient pociťovať mierne stavy ako po detoxikácií, preto musí prijímať veľa tekutín. Zdravý človek môže túto masáž absolvovať raz za mesiac, pri akútnych problémoch 2 x do týždňa aspoň mesiac, alebo 1 x týždenne 2 mesiace. Po určitej pauze sa kúra môže zopakovať, alebo doplniť masážou lávovými kameňmi či saunovaním.



autor článku: Adriana Jánošíková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 13092 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)