ISSN 1337-6179          dnes je streda 27. novembra 2024, meniny má Milan , zajtra Henrieta 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 30.5.2014

RECEPTY NA OČISTU CIEV

Chcete predísť arterioskleróze? V rámci prevencie je vhodné občas dôkladnejšie prečistiť cievy, v ktorých sa ukladajú nánosy nášho nezdravého spôsobu života. Netreba však zabúdať ani na správnu životosprávu.

NA OČISTU CIEV:

CESNAKOVO-CHRENOVÁ LIMONÁDA

Tento nápoj je vhodný ako prevencia pred srdcovo-cievnymi chorobami, ale pomáha aj pri zvýšenom krvnom tlaku, na posilnenie pamäte, pre zlepšenie kondície po mŕtvici, infarkte, ale aj pri ďalších ochoreniach.
Potrebujeme: po jednom kile hadieho cesnaku, chrenu, cibule a celých neolúpaných citrónov, 4l studenej prevarenej vody
Ako na to: Jednotlivé súčasti starostlivo umyjeme, zomelieme na mäsovom mlynčeku alebo nadrobno nakrájame. Dôkladne premiešame a zalejme pripravenou studenou vodou. Zmes necháme stáť 28 dní. Nápoj pokiaľ možno pripravujeme na začiatku nového mesiaca (v kalendári je nov vyznačený plným - tmavým krúžkom. Už za týždeň môžeme trochu tekutiny precediť a začať piť 3 x denne pred jedlom jednu polievkovú lyžicu. Trvanie liečby je minimálne 80 dní. Zmes si môžeme pripravovať i postupne. Nemusíme sa báť, že začne kvasiť – obsahuje prírodné antibiotiká.

PROTISKLEROTICKÁ LIMONÁDA II

Je to starý liečiteľský recept, ktorý pomáha čistiť tepny a cievy, znižovať krvný tlak a upravovať hladinu cholesterolu v krvi.
Potrebujeme: 30 strúčikov cesnaku, 4 citróny, 4 cibule, 100g očisteného chrenu, 1kg nerafinovaného cukru, 2l vody, najlepšie pramenitej, veľký zaváraninový pohár
Ako na to: Citróny zbavené kôry (pokiaľ je chemicky ošetrená, cibuľu, chren nakrájame na tenké kolieska nerezovým nožom, cesnak môžeme na štvrtky. Vodu s cukrom privedieme do varu, necháme vyhladnúť, zalejeme ňou ingredencie, ktoré sme nasypali do pohára. Uzavrieme celofánom a utesníme gumičkou. Na chladnejšom mieste necháme stáť asi 3 týždne. Raz za 3 dni dobre pretrepeme. Potom scedíme cez tenké plátno, nalejeme do menších uzatvárateľných pohárov a uchovávame v chlade. Podávame 2xdenne po 25 ml.
Alternatíva: Namiesto 1.litra vody môžeme použiť liter kvalitného alkoholu. Ten však pridávame až do pohára so zaliatymi ingredienciami pred macerovaním.

CESNAKOVÁ KÚRA

Najlepší čistič ciev je cesnak, najmä jeho divo rastúci kolega – cesnak medvedí, a to predovšetkým formou tinktúry Do macerátu je možné okrem cesnaku medvedieho použiť aj obyčajný cesnak a cibuľu v pomere: 100g cesnaku medvedieho, 20 g cesnaku obyčajného, jednu menšiu cibuľu a 1/2 litra kvalitného alkoholu. Domáci cesnak a cibuľu môžeme pridať aj neskôr do hotového macerátu z čistého medvedieho cesnaku, no necháme ich ešte aspoň 109 dní lúhovať a potom scedíme. Ak sme zmeškali sezónu na zber cesnaku medvedieho, musíme si vystačiť s domácim cesnakom a cibuľou v pomere: 100g cesnaku a 25 g cibule + 1/2 litra alkoholu.
Ako na to: Hotový macerát na celkovú očistu ciev podávame po dobu 9 týždňov nasledovne:
1.týždeň - 1x denne malá, najlepšie mokka lyžička, zapiť čajom alebo vodou
2.týždeň – 2x denne 1 lyžička
3.týždeň – 3x denne 1 lyžička
4.týždeň – 4x denne 1 lyžička
5. týždeň – 5x denne 1 lyžička
6. týždeň – 4x denne 1 lyžička
7. týždeň - 3x denne 1 lyžička
8. týždeň - 2x denne 1 lyžička
9. týždeň - 1x denne 1 lyžička

ČAJE PROTI ATEROSKLERÓZE

Čaje striedame po mesiaci s týždňovou pauzou a takto ich striedame niekoľko mesiacov.
Potrebujeme: 1.zmes: 150g kvetov hlohu, 60g listov medovky, 40g ruty, 150g koreňa pýru, 50g plodov jarabiny vtáčej
2.zmes: 100g fialky trojfarebnej, 50g listov imela, 150g listov púpavy, 30g kôry krušiny (nemusí byť), 150g šípiek, 50g benediktu lekárskeho
Ako na to: 2 lyžičky čajovej zmesi zalejeme 400ml vriacej vody a hodinu necháme lúhovať. Nápoj pijeme teplý nalačno v malých dávkach. Na obed a na noc si dáme 1/2 pohára. 400ml dávka je na jeden deň.

ZMES PROTI KÔRNATENIU CIEV

Bylinná zmes pôsobí na úpravu vysokého krvného tlaku a zároveň preventívne aj proti kôrnatenie tepien.
Potrebujeme: Po 30g vňate kapsičky pastierskej a prasličky, 20g vňate zlatobyle a po 10g koreňa púpavy, vňate ruty, vňate rebríčka, vňate benediktu a 5g vňate imela.
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi dáme do 1 l vriacej vody a necháme prikryté lúhovať asi 15 minút. Precedené necháme vychladnúť a studené pijeme ráno a večer po šálke.

NA PREVENCIU DO STRAVY ZARAĎME:

  • Potraviny, ktoré zmäkčujú krvné cievy a pôsobia na ich regeneráciu. napríklad chaluha, morská tráva, morské riasy, artičoky, klíčky fazule mungo, ovocie, červené korenie, pohánka, baklažán
  • Potraviny znižujúce hladinu cholesterolu – sezamový, ľanový, kukuričný olej, huby shiitake
  • Potraviny znižujúce krvný tlak – zeler, plody hlohu, banány, med
  • Veľa ovocia a zeleniny pre svoje antioxidačné účinky podporujúce správny stav cievneho systému
  • Potraviny, obsahujúce Omega3 mastné kyseliny, ktoré zvyšujú pružnosť tepien. Najmä ryby s vysokým obsahom tuku – makrely, slede, lososy, sardinky, tuniak atď.

ĽANOVÝ OLEJ AKO PREVENCIA

Z rastlinných olejov je pre prevenciu arteriosklerózy asi najužitočnejší ľanový olej, ktorý obsahuje omega3 a 6 mastné kyseliny v tom pre človeka najsprávnejšom pomere. Jeho pravidelné užívanie – po polievkovej lyžici ráno a večer, má na cievy a tepny očisťujúci a regeneračný účinok. Znižuje hladinu škodlivých tukov v krvi, znižuje krvný tlak, napomáha elesticite ciev a má aj protizápalové účinky a pozitívne účinky na krv.

POZOR NA MARGARÍNY!

V rámci prevencie arteriosklerózy obmedzme v strave aj margaríny (stužené rastlinné tuky), ktoré sa používajú ako náhrady masla. Bolo však preukázané, že pri stužovaní rastlinných tukov (hydrogenácii) vznikajú trans-kyseliny (TFA), ktoré sú aterogénne, teda práve naopak, podporujú zanášanie tepien a ciev. Navyše posledné štúdie preukázali, že margaríny v našom tele blokujú premenu energie v bunkách, takže ich prílišná spotreba môže viesť okrem iného až k chronickému únavovému syndrómu a iným zdravotným problémom. Pre racionálnu výživu sa teda hodia iba rastlinné oleje lisované za studena (tekuté). Stužené tuky sa často nachádzajú aj v rôznych pekárenských a mliekarenských výrobkoch, krémoch, nátierkach a syrokrémoch, sladkostiach a čokoládach a v poslednom čase sa pridávajú aj do tvrdých syrov paradoxne práve pre zníženie obsahu živočíšnych tukov...

DL





Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 117269 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie
cesnak medvedí

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)