ISSN 1337-6179          dnes je streda 27. novembra 2024, meniny má Milan , zajtra Henrieta 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 15.4.2008

KRANIO-SAKRÁLNA TERAPIA

Jemná, neinvazívna terapia sprevádzaná ľahučkým dotykom, ktorej cieľom je nájsť zdroj energetických blokád a ich odstránením pomôcť obnoviť správny tok tekutiny a energie.

"Asistoval jsem při neurochirurgickém odstranění extradurálních kalcifikací ze zadní strany durálního vaku ve středu krční oblasti...Mým úkolem bylo držet dura mater /vonkajší mozgový obal - pozn. aut./ ve stabilní poloze s pomocí kleští, zatímco neurochirurg odstraňoval plak ... Dura mater však nebylo možné udržet ve stabilní poloze. Cítil jsem se trapně, že nejsem schopen zvládnout ani tak jednoduchý úkol. ... Vyšlo najevo, že tento pohyb dura mater byl rytmický, přibližně osm cyklů za minutu. Tato rytmická aktivita byla nezávislá na dýchaní pacienta i na srdečním rytmu. JEdnalo se o další fyziologický rytmus. Vypadalo to jako příliv a odliv tekutiny pŕítomné uvnitř durálního vaku. Ani neurochirurg, ani anesteziolog ani já jsme nikdy předtím takový fenomén nespozorovali."

Toľko úryvok z knihy Johna Upledgera KRANIO-SAKRÁLNÍ TERAPIE.

Bol žiakom doktora Andrewa Taylora Stilla, zakladateľa osteo-patie. Následným štúdiom zistil, že už pred ním sa zaoberali týmto javom Dr. William Garner, osteopat - v roku 1900, a ďalších 30 rokov študoval tento rytmus Dr. Sutherland, ktorý zistil, že lebečné švy umožňujú pohyb jednotlivým častiam lebky, a vytvoril terapiu jemných pohybov, ktoré pomáhajú pri abnormálnom rytme kranio-sakrálneho dychu.

Kranio-sakrálna osteopatia sa vyznačuje dvoma fyziologickými javmi : pohybom medzi lebečnými švami, a rytmickým impulzom vo vnútry lebky, ktorý sa líši od ostatných pulzácií. Tieto javy označujeme ako primárny kraniálny impulz. RIadiacou silou je ľudský mozog a jeho systém tekutín. Je tiež spojením fyzického tela a emocionálnych stavov, kde sa dajú kraniosakrálnou terapiou uvolňiť aj hlboko poschovávané traumy a vzorce, vytvárajúce bloky už na fyzickej úrovni.

Tento skoro novoobjavený funkčný fyziologický systém je úzko spätý s nervovým, lymfatickým, endokrínnym, muskuloskeletálnym, vaskulárnym aj respiračným systémom. Skladá sa z vlastného pohybu veľkého mozgu a miechy, z pohybov mozgovomiešneho moku, z pohyblivosti vnútrolebečných a vnútrochrbticových blán, pohyblivosti krížovej /sakrálnej/ kosti medzi kosťami kĺbovými, z pohyblivosti kostí lebky a pohyblivosti telových fascií, ktoré prepájajú membrány s ostatnými časťami tela pomocou centrálnej nervovej sústavy.

Kranio sakrálny systém má vlastnosti polouzatvoreného hydraulického systému, mozgovomiešny mok, prúdiaci z mozgových komôr a nadľahčujúci mozog i miechu, tlmiaci nárazy, omývajúci jednotlivé časti a zapojený do vnútornej komunikácie, vyplňuje tento systém a je skoro nestlačiteľný, pohyb ktorý vykonáva je veľmi jemný, malého rozsahu, neovládateľný vôľou a úplne podvedomý, je ako vlna prúdiaca zhora nadol a zdola nahor, od lebečných kostí až ku krížovej kosti, kde ho môžeme aj naj)ľahšie vyhmatať, ale tiež sa meria palpačne na fasciách, zápästiach, členkoch a ramenách.

Prebieha v dvoch pohybových fázach, flexia a extenzia.

Pri flexii /nádychu/:
Kosti lebky sa rozšíria v priečnom /transverzálnom/ smere, krížová kosť ide dopredu a nahor, periférne fascie v celom tele rotujú smerom von.

Pre extenzii /výdychu/:
Lebečné kosti sa zmenšia v transverzálnom smere, ale predĺži sa lebka v predozadnom smere, krížová kosť ide dozadu a dolu, fascie sa zatvárajú dovnútra.

Palpačným meraním tohto rytmu môžme vypozorovať zmeny, prípadne bloky, a jemnou technikou zvanou Kranio-sakrálna terapia vrátiť do správnej frekvencie a kvality. Bežná frekvencia je 8-12 opakovaní za minútu, jedno môže trvať okolo 6 sekúnd. Jeho zvýšenie môžeme vycítiť pri horúčkovitých ochoreniach či hyperaktivite.

Indikácie tejto terapie, kde môže dôjsť k zlepšeniu kvality života :

autizmus, astma, bronchitída, cerebrálna paralýza, depresia, DMO, enuréza - nočné pomočovanie, epilepsia, Exoftalamus - vystúpenie oka z očnice, horúčka, hyperaktivita detí, mentálna retardácia, ochrnutie tváre, tiky, Ggaukóm - zelený zákal, chrípka, herpes, vysoký krvný tlak, infekčné choroby, zápal spojiviek, bolesti hlavy - migrény, kŕče, Downov syndróm, neurasténia, zápal stredného ucha, rachitída, nádcha, zápal nosohltanu, nespavosť, závrate, skolióza, struma, hluchota, patologické zmeny chrbtice ...

Kontraindikácie : vnútrolebečné krvácanie, akútne zlomeniny lebky, aneuryzma /výduť mozgových ciev/.

Systém kranio sakrálneho dýchania je možno tým najsilnejším prejavom klasického života. Začína sa už v lone matky a pokračuje ešte 15 minút potom, čo človek prestal dýchať a akékoľvek iné príznaky života už nie sú hmatateľné.



autor článku: Adriana Jánošíková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Predstavujeme (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 11543 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív autora

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)