článok bol uverejnený: 2.4.2008
AKO NA BRADAVICE
Nepríjemné kožné výrastky vírusového pôvodu sa objavujú najmä na rukách a šľapkách nôh. Ich klasická liečba – ako vypaľovanie, vyrezanie či odstránenie laserom je väčšinou nepríjemná. Navyše zvyknú opäť narásť. Vyskúšajte preto aj prírodné prostriedky.
VITAMÍN A
Niektoré druhy bradavíc reagujú vymiznutím na potieranie vitamínom A.
Ako na to: Kúpte si vitamín A v kapsliach. Doma kapsulu rozlomte a obsahom pravidelne každý deň potierajte bradavice. Mladé bradavice môžu vymiznúť už behom mesiaca. Pri starších, najmä na nohách môže táto liečba trvať dlhšie.
CITRÓNOVO-JABLKOVÁ KÚRA
Ako na to: Citrónový plátok namočíme do skvasenej jablkovej šťavy s troškou soli. Tekutinu necháme dva týždne odstáť na tmavom mieste. Potom citrón vyberieme a roztokom si potierame bradavice.
CIBUĽOVÁ ŠŤAVA
Naše staré mamy zvykli bradavice potierať cibuľovou šťavou.
Ako na to: rozrežeme cibuľu a narezanej plochy urobíme jamku, nasypeme do nej cukor a urobíme a počkáme, kým nepustí šťava a nevytvorí trochu sirupu. Touto šťavou potierame bradavice. Ak cibuľa s cukrom nepomáha, skúsme rovnaký potup urobiť so soľou.
PLÁTOK PROPOLISU
Medzi ľudové recepty patrí aj prikladanie plátku propolisu na bradavice.
Ako na to: Vezmeme kúsok surového propolisu a náplasťou ho pripevníme na bradavicu. Propolis má byť pritom len na bradavici!
PROPOLIS S MEDOM
Rovnako môžeme postupovať s propolisovou tinktúrou.
Ako na to: Pár kvapiek propolisu alebo nahriaty propolisový plátok zmiešame s trochou medu na plastickú kašičku. Týmto potierame bradavice každý druhý večer pred spaním. Prelepíme náplasťou. Podľa niektorých liečiteľov stačí pri sérii bradavíc potrieť len jednu, potrieme touto kašou a prelepíme náplasťou. Túto vybranú bradavicu takto potierame každý druhý deň a ostatné si nevšímame. Ak začne mokvať, vyberieme si inú. Pri opakovanom mokvaní však musíme postup prerušiť – nie je vhodný, a skúsiť iný recept. Potieranie opakujeme približne päť týždňov. Po tomto čase by mali bradavice začať odpadávať. Tá ošetrovaná údajne odpadne ako posledná.
RICÍNOVÝ OLEJ
Ako na to: Ricínový olej zmiešame s jedlou sódou na pastu. Vzniknutou pastou potrieme bradavicu a priložíme na ňu obväz alebo náplasť. Ak máme bradavíc na rukách či nohách viac, môžeme použiť bavlnené rukavice alebo ponožky. Prikladáme dva krát denne, prípadne raz z večera do rána.
NÁPLASŤ S VITAMÍNOM C
Na bradavice môžeme vyskúšať prikladať náplasť s vitamínom C, ktorý má protivírusové účinky.
Ako na to: Tabletku vitamínu C rozpustíme v troche vody tak, aby vznikla pasta. Pastu natrieme bradavicu a zakryjeme obväzom. Dávajme pozor, aby sa pasta nerozotrela do okolia bradavice.
KÚPEĽ S GREPOVÝM VÝŤAŽKOM
Výťažok z grepových jadier (dostať v lekárni vo forme kvapiek) má síce silné protipliesňové účinky, pomáha však riešiť aj problém s bradavicami. Ich šíreniu na rukách a nohách môžeme zabrániť pravidelným kúpeľmi v roztoku, ktorý si urobíme podľa návodu v letáčiku. Po kúpeli si pomocou vatového tampónika nanesieme nezriedenú tinktúru priamo na bradavice a prelepíme náplasťou. Najlepšie, ak necháme pôsobiť vždy cez noc.
Vyskúšajme si potrieť bradavice aj:
Čerstvým cesnakom
Roztokom vitamínu B s klinčekovým olejom
Šťavou z aloe vera alebo cibule
Šťavou lastovičníka či nedozretých fíg
DL
Fotogaléria ku článku
|
Foto: archív redakcie
|
Súvisiace informácie
Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk