CIBUĽA NA ZAHLIENENÉ PRIEDUŠKY
Potrebujeme: stredne veľkú cibuľu, 200 ml teplého mlieka, 1 lyžička medu
Ako na to: Cibuľu obielime a upečieme do mäkka v horúcej trúbe. Potom ju rozmixujeme a zmiešame s medom. Pridáme horúce mlieko a poriadne zmiešame. Pijeme teplé pred spaním približne 14 dní.
CHREN NA ANGÍNU A ZÁPAL HLTANU
Potrebujeme: asi tri korene stredne veľkého chrenu, prevarenú vodu
Ako na to: Chren odšťavíme na odšťavovači, prípadne ho na jemno nastrúhame a vytlačíme z neho šťavu. Zmiešame s rovnakým podielom vlažnej vody. Tento roztok kloktáme päťkrát denne až do ústupu zápalu.
ChRENOVÁ KÚRA NA ZAPÁLENÉ HRDLO
Používali ju najmä ruskí liečitelia. Pravidelným používaním si zároveň posilníme obranyschopnosť proti infekciám.
Ako na to: Lyžičku nastrúhaného chrenu, lyžičku medu (najlepšie lesného) a lyžičku klinčekov zalejeme 200ml vriacej vody a dobře zamiešame. Pijeme malými dúškami za stáleho miešania, aby sa chren neusadil na dne pohára. Tento zápar môžeme použiť aj ako kloktadlo.
ŠALÁT PROTI CHRÍPKE
Potrebujeme: Asi 150g kyslej kapusty, jednu zelenú papriku, jablko, chren, trochu octu (najlepšie jablkový, prípadne UME ocot, ktorý dostaneme kúpiť v špecializovaných predajniach so zdravou výživou), soľ, olivový olej, čierne korenie
Ako na to: Kapustu pokrájame na menšie kúsky, pridáme pokrájanú papriku a nastrúhané jablko a chren. Pridáme nálev, ktorý sme si pripravili z octu, soli, korenia a oleja, zmiešame a necháme odstáť.
Pravidelný príjem tohto šalátu v jesenných a zimných mesiacoch zvyšuje imunitu a chráni tak organizmus pred útokmi vírusov.
ČIERNA REĎKEV NA KAŠEĽ
Sirup z čiernej reďkve výborne pomáha pri kašli a pri zápale horných dýchacích ciest.
Ako na to: Dôkladne umyté reďkovky pokrájame na tenké plátky, ktoré popresýpame kryštálovým cukrom. Necháme 60 – 80 minút odstáť. Reďkovka pustí šťavu, ktorú hneď podávame chorému. Dospelému 10 lyžíc denne, deťom polovičnú dávku.
ČIERNE KORENIE NA BOLESTI KĹBOV
Ak nás pri prechladení či chrípke začnú bolieť kĺby či celé telo, môže pomôcť starý ruský recept na natieranie. Je vhodné si túto masť urobiť do zásoby – vydrží pomerne dlho.
Potrebujeme: 200-300 g mletého čierneho korenia, 1 liter kvalitnej vodky, 300g nerafinovaného slnečnicového oleja (ruskí liečitelia pridávali ešte 100g petroleja)
Ako na to: Korenie naložíme na 14 dní do vodky, potom precedíme a primiešame olej. Takto uskladníme v dobre uzatvárateľnej fľaši na tmavom mieste. Pred použitím poriadne pretrepeme. Keď masť rozotrieme na boľavé miesta, zabalíme sa do niečoho teplého. Masť aplikujeme najlepšie pred spaním na noc. Ráno sa osprchujeme v teplej vode. Nepoužívame vnútorne!
HORČICA NA SUCHÝ KAŠEĽ
Pri prvých príznakoch suchého kašľa môžeme skúsiť horčičné obklady na priedušky.
Potrebujeme: 100g horčičných semiačok pomletých na prášok, 50g ražnej múky, 3 lyžice medu, trochu vodky (nemusí byť) a rastlinný olej, najlepšie olivový alebo slnečnicový
Ako na to: Horčičnú múku zmiešame s ražnou, pridáme mierne nahriaty med a za postupného pridávania oleja vymiešame na kašu smotanovej konzistencie (medzitým môžeme pridať aj trochu vodky). Nanesieme na gázu a priložíme na priedušky. Necháme pôsobiť asi 20 minút. Pozor: pred nanesením si vyskúšajte, ako bude na kašu reagovať vaša pokožka – najlepšie na vnútornom predlaktí.