ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Lunárne fázy
 • Striedanie podôb Mesiaca poznáme ako sydonický cyklus. Vzniká zmenou uhla osvetlenia Mesiaca od Slnka. Z pohľadu zo Zeme to vidíme ako zmenu tvaru Mesiaca, podľa čoho aj určujeme jeho fázy.
 • Od novu (tmavého, zatieneného Mesiaca) až po jeho prvú štvrť – pravú polovicu Mesiaca v tvare D - počítame prvú lunárnu fázu. Trvá približne 7 dní. Mesiac vtedy pribúda – zároveň je to teda aj fáza pribúdajúceho Mesiaca. Trvá približne 14 dní.
 • Od druhej štvrti (od pravej polovici Mesiaca v tvare D) až po spln počítame druhú lunárnu fázu – pribúdanie druhej štvrti. Trvá približne 7 dní. Ešte stále je Mesiac vo fáze pribúdania – od tejto fázy ďalších 7 dní zo štrnástich.
 • Od splnu až po presnú ľavú polovicu Mesiaca v tvare C počítame tretiu štvrť – teda tretiu lunárnu fázu. Aj táto trvá približne 7 dní, no v tejto fáze začína Mesiac ubúdať. Začína fáza ubúdajúceho či cúvajúceho Mesiaca. Bude to trvať ďalších približne 14 dní až do novu.
 • Od začiatku štvrtej štvrte (od presnej ľavej polovice Mesiaca v tvare písmena C) až do novu sa počíta štvrtá lunárna fáza, ktorá trvá približne 7 dní až po nov.
 • Počas lunárneho Mesiaca sa navyše mení sila prílivu a odlivu, množstvo odrazeného slnečného svetla, vlhkosť, atmosférický tlak, teplota, elektrické aj magnetické pole. Aj malé zmeny týchto parametrov pri rôznych fázach Mesiaca majú vplyv na naše telo aj psychiku. Všetky tieto vplyvy nevedome vnímame ako zmeny nálad, psychiky či zdravotné problémy (bližšie vysvetlené pri jednotlivých lunárnych fázach).
 • Príťažlivosť Mesiaca a Slnka vytvára príliv a odliv. Ak je Mesiac bližšie k Zemi, jeho príťažlivosť je silnejšia. Pri splne a nove, keď Zem, Mesiac a Slnko sú približne na jednej priamke, sú prílivové a odlivové vlny vždy najvyššie.
 • Pri splne stojí Mesiac oproti Slnku a pri nove pred Slnkom.
 • Od prvej do poslednej štvrti zviera Slnko s Mesiacom pravý uhol, prebieha mesačný príliv v dobe slnečného odlivu, sily sa odpočítavajú, príliv a odliv je najnižší.
 • Vnútorné more - vnútorné prostredie nášho organizmu má tiež svoje prílivy a odlivy - prekrvenia a odkrvenia, ktorými uvádza do aktívnej alebo pasívnej činnosti jednotlivé orgány (bližšie vysvetlené pri jednotlivých lunárnych fázach). Niektorí citlivejší ľudia tieto vplyvy pociťujú.
 • Na základe pozorovania Mesiaca a jeho fáz sa vyvinul systém pravidiel a praktických rád na každý deň. Podľa lunárnych fáz môžeme teda pomáhať svojmu telu v rámci prevencie, zbavovať sa rôznych toxínov a neduhov, regenerovať organizmus pri rôznych chorobách, pomáhať telu lepšie metabolizovať a tráviť, zbierať úrodu či byliny pri ich najväčšej energetickej a liečivej sile alebo pomáhať rastlinám, úrode a tiež prírode vtedy, keď sú našu pomoc práve schopné prijať a zúročiť aj v náš prospech....
Jednotlivé lunárne fázy:


predplatitelia

informácie o Mesiaci
Fáza Mesiaca: 71%
(100% = spln)
Vzdialenosť
od Zeme:
397599 Km
Posledný
nov:
6.7.2024 0:59:17
Prvá
štvrť:
14.7.2024 0:49:55
Spln: 21.7.2024 12:19:51
Posledná
štvrť:
28.7.2024 4:54:03
Nasledujúci
nov:
4.8.2024 13:14:21
Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)