ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Rubrika: Prírodná lekáreň
počet článkov: 31
5.4.2014 - rubrika: Prírodná lekáreň
POZOR NA KLIEŠTE!

Kliešte sú každoročnou nočnou morou dovolenkárov v prírode. Roznášajú totiž vírus kliešťovej encefalitídy a baktériu - pôvodcu Lymskej boreliózy, na ktorú však ešte neexistuje vakcína. Ako sa teda chrániť pred týmito malými nebezpečnými vampírmi?
5.4.2014 - rubrika: Prírodná lekáreň
VYUŽIME JARNÉ BYLINKY

Príroda nám už od jari s otvorenou náručou ponúka svoje „lieky“ v podobe kvitnúcich rastlín. Často však ani nevieme, ako môžeme tieto jej dary zužitkovať. Tu je preto zopár receptov.
27.1.2010 - rubrika: Prírodná lekáreň
SIRUPY PRE ZDRAVIE

Najmä v zimnom období sme viac náchylnejší na prechladnutie a problémy s dýchacími cestami. Po ruke však môžeme mať sirupy, ktoré nám zmiernia zdravotné ťažkosti a posilnia imunitu.
26.7.2009 - rubrika: Prírodná lekáreň
POZOR NA HMYZ

Uštipnutie hmyzom sprevádza väčšinou silné svrbenie či opuch alebo aj pľuzgiere. No čo len maličký nepríjemný komár či drobná muška alebo kliešť môže zanechať vážnejšej infekciu. Ak nemáme poruke potrebnú dezinfekciu, pomôže prírodná medicína
4.3.2009 - rubrika: Prírodná lekáreň
SURA – NÁPOJ SLNKA

Je to starodávny nápoj, ktorý sa pil v Kyjevskej Rusi ako obeť prinášaná bohom. Jeho liečivé účinky takmer na celý organizmus sú známe podnes. Ak sa povie jarná očista organizmu, tak potom SURA patrí medzi nápoje, ktoré do nej určite môžete zaradiť.
9.2.2009 - rubrika: Prírodná lekáreň
BYLINKY A KORENINY: BAZALKA

Bazalka pravá – Ocimum basilicum, pochádza pochádza z Indie a patrí medzi hluchavkovité rastliny. Poznáme jej rôzne druhy s rôznymi chuťami, farbami a i tvarmi listov. U nás ju pestujeme vonku ale aj v kvetináčoch, neznáša mrazy
4.11.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
BYLINKY A KORENINY: ANÍZ

Aníz je jednoročná voňavá rastlinka, ktorú si môžeme zo semienok vypestovať aj doma v záhradke. Kvitne malými bielymi kvietkami. Môžem použiť lístky, kvietky, napríklad aj čerstvé na šalát, ale najsilnejšie sú semienka.
22.10.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
PRÍRODNÉ PROSTRIEDKY NA CHUDOKRVNOSŤ

Ste bledí, často unavení a malátni, bolieva vás hlava či trpíte nechutenstvom? Môže ísť o anémiu z nedostatku železa či vitamínu B12. Popri klasickej liečbe môžeme na chudokrvnosť vyskúšať aj osvedčené ľudové recepty.
6.10.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
BYLINNÉ KÚRY NA TRÁVIACI TRAKT

Najmä pri problémoch s trávením, ale aj v rámci prevencie, je práve čas babieho leta a tiež určité fázy v mesiaci, vhodný na preventívne očistné a regeneračné kúry tráviacich orgánov, patriacich pod materský orgán – slezinu.
6.10.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
PRÍRODNÉ PROSTRIEDKY A RECEPTY PROTI ÚNAVE

Nasadenie väčšieho pracovného tempa po dovolenkovom období, skracovanie dní, stres, stavy po ťažších chorobách či vírusových infektoch – to všetko môže spôsobiť únavu a vyčerpanosť. Ako sa voči nej brániť?
30.7.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
DOVOLENKÁRI, POZOR NA PARAZITY!

Dovolenky sa neraz podpíšu aj na problémoch súvisiacich s parazitmi. Tie sa do nášho tráviaceho traktu dostanú najčastejšie nevhodnou stravou či vodou. Čo s týmito nevítanými votrelcami? Popri medikamentóznej liečbe môžeme skúsiť aj prírodné prostriedky.
3.6.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
POSILNITE SI SRDCE

Medzi faktory, ktoré nám oslabujú srdce, patrí okrem stresu nesprávna životospráva a aj veľké horúčavy. Chroby srdca pritom vznikajú plíživo a nenápadne. Zabrániť im môžeme úpravou stravy, správnou prevenciou i využitím darov prírody...
25.5.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
TRÁPI VÁS PROSTATA?

Problémy s prostatou sa u starších mužov objavujú veľmi často. Opuch alebo zápal spôsobuje najmä ťažkosti pri močení. Odbornú liečbu môžeme podporiť aj prírodnou cestou. Domácu kúru na prostatu odporúčame v rámci prevencie všetkým pánom po päťdesiatke.
21.5.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
BAZA - LEKÁRNIČKA SEDLIAKOV

Tak skutočne voľakedy prezývali bazu čiernu, ktorá sa dodnes používa proti mnohým chorobám. V tomto čase baza práve kvitne a využitie jej kvetov je veľmi pestré.
2.4.2008 - rubrika: Prírodná lekáreň
AKO NA BRADAVICE

Nepríjemné kožné výrastky vírusového pôvodu sa objavujú najmä na rukách a šľapkách nôh. Ich klasická liečba – ako vypaľovanie, vyrezanie či odstránenie laserom je väčšinou nepríjemná. Navyše zvyknú opäť narásť. Vyskúšajte preto aj prírodné prostriedky.
< späť ďalej >


predplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)