ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 5.4.2014

POZOR NA KLIEŠTE!

Kliešte sú každoročnou nočnou morou dovolenkárov v prírode. Roznášajú totiž vírus kliešťovej encefalitídy a baktériu - pôvodcu Lymskej boreliózy, na ktorú však ešte neexistuje vakcína. Ako sa teda chrániť pred týmito malými nebezpečnými vampírmi?OCHRANA PRED PRISATÍM:

1. ZVÝŠME DÁVKY THIAMÍNU
Voči kliešťom, ale aj dotieravému hmyzu môžeme použiť thiamín – vitamín B1. Ak sa nachádzame v prostredí zamorenom komármi, ovadmi či kliešťami, môžme si jednorazovo zvýšiť dávku tohto vitamínu. Dokáže spoľahlivo odpudiť hmyz, najmä komáre.

2. ÚČINNÝ BYLINNÝ SPREJ
Nasledujúci recept je priamo zo Švédska, kde ho úspešne proti kliešťom vyskúšali:
Potrebujeme: 1 vrecúško rozmarínu (dostať v obchode ako prísadu do jedla, prípadne za dve až tri hrste rozmarínových listov, liter vody, 1 lyžicu bieleho vinného octu.
Ako na to: Dáme variť 1 liter vody, keď sa voda varí odstavíme ju a dáme do nej lúhovať 1 vrecko rozmarínu až do vychladnutia. Odvar scedíme a pridáme 1 lyžicu bieleho vinného octu.
Odvar prelejeme do spray fľaštičiek a uchovávame v chladničke. Pred výletom do prírody si nasprejujeme časti tela.

3. CESNAKOVÉ TABLETY
Ďalší účinný prostriedok pre dospelých je užívanie cesnakových tabliet, tie však musíte začať užívať skôr ako plánujete výlet do prírody. Aj cesnakové tabletky užívajú lesní robotníci vo Švédsku preventívne proti kliešťom.


AKO KLIEŠŤA ODSTRÁNIŤ

1. METÓDA S KLINCOM
Koniec veľkého klinca zahrejeme nad plameňom. Pod telo prisatého kliešťa vložíme naplocho ostrie malého nožíka, najlepšie vreckového noža. Zahriaty koniec klinca umiestnime na chrbát kliešťa tak, aby ležal medzi nožom a klincom. Len čo spozorujeme pohyby nôh, ostrie noža otočíme o 90°, aby sa mohol kliešť prevrátiť na chrbát. Stále ho držíme a vyťahujeme von. Ak nezačne hýbať nohami, klinec znova zahrejeme a pokuj opakujeme.

2. PODRÁŽDENIE KLIEŠŤA
Ak sa kliešťa bojíme sami vyťahovať, môžeme ho skúsiť ešte pred odborným odstránením u lekára podráždiť kvapkou benzínu, nafty alebo alkoholu v okolí jeho hlavičky. To spôsobí, že sa kliešť sám pustí. Niekedy je treba pokus opakovať a čakať aj viac minút.

3. MYDLOVÁ PENA Lekári odporúčajú obyčajné mydlo. Vytvoríme hustejšiu mydlovú penu a tú nanesieme na miesto prisatia. Opakujeme, kým sa kliešť nepustí.

POZOR: metóda udusenia kliešťa masťou, parafínom, lakom na nechty či olejom nie je najvhodnejšia. Môže totiž práve pri nej dôjsť k infikovaniu, keď udusený kliešť nasatú krv vyvráti naspäť do rany.

AKO SA VYVAROVAŤ NÁSLEDKOM

• Po vybratí kliešťa miesto dezinfikujme – mydlom, jódovou tinktúrou, ajatínom či iným dezinfekčným prípravkom, ktorý dostaneme bežne kúpiť v lekárni.

• Na uštipnuté miesto môžeme naniesť aj šťavu z aloe vera – priamo z rastliny, ak ju máme doma, alebo ju dostaneme kúpiť v lekárni.

• Miesto prisatia pravidelne 3-4x denne (aj keď nie je začervenené) natierať protizápalovou masťou (dostanete v lekárni) alebo čerstvou skorocelovou šťavou.

• Miesto po prisatí pozorujme, či nevzniká rozrastajúci sa červený fľak s bielym prstencom okolo ranky, ktorý je typický pre ochorenie na borreliózou (Lymská borelióza). Aj pri miernom začervenaní je vhodné nasadiť preventívne antibiotickú liečbu.

• Okamžite si nasaďme imunostimulačné alebo iné imunitu podporujúce prírodné prostriedky, ako napríklad tinktúra z echinacey, čaj Vilcacora, nazývaný aj „Kočičí dráp“ či výťažky z hlivy ustricovej. Zvýšme tiež príjem zinku a vitamínu A v potrave.

• Imunitu môžeme podporiť aj nasledovným čajom: 2g lastovičníka, 3g vratiča a 3 nechtíka lekárskeho na jednu dávku – zalejeme O,5l vriacej vody. Necháme 30 minút lúhovať, precedíme a dáme do chladničky. Berieme 3xDenne po polievkovej lyžici.

Vhodné je aj preventívne podávanie detoxikačných preparátov JOALIS SPIROBOR a JOALIS FSME, ktoré pomáhajú zvládnuť možnú záťaž borreliou a FSME a zabrániť ich založiskovaniu - chronifikácii v organizme. (viac informácii v odkaze dole)


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 46254 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

JOALIS SPIROBOR - prevencia i prvá pomoc pred možným infikovaním borreliou - pôvodcom Lymskej boreliózy
Poradenstvo, priamy a internetový predaj detoxikačných preparátov JOALIS. Predaj detoxikačného špeciálneho komplexu na prevenciu a zvládnutie borreliovej záťaže po uštipnutí kliešťom - JOALIS SPIROBOR.<br><br>
Cena: 369,- Sk<br><br>

Objednávky prostredníctvom On-line obchodu na www.studiozdravia.info<br>  alebo na č. 0904 361 286<br>
Poradenstvo, priamy a internetový predaj detoxikačných preparátov JOALIS. Predaj detoxikačného špeciálneho komplexu na prevenciu a zvládnutie borreliovej záťaže po uštipnutí kliešťom - JOALIS SPIROBOR.

Cena: 369,- Sk

Objednávky prostredníctvom On-line obchodu na www.studiozdravia.info
alebo na č. 0904 361 286

JOALIS FSME - informačný preparát na riešenie zaťaženia vírusom kliešťovej encefalitídy v rámci prevencie a po uštipnutí kliešťom
Prípravok z výskumu MUDr. Josefa Jonáša, ktorý pomáha eliminovať možnú záťaž a chronifikáciu vírusu kliešťovej encefalitídy po uštipnutí kliešťom.<br><br>Cena: 369,00 Sk<br><br>
Objednávky na www.studiozdravia.info cez on-line obchod<br>alebo na č. 0904 361 286
Prípravok z výskumu MUDr. Josefa Jonáša, ktorý pomáha eliminovať možnú záťaž a chronifikáciu vírusu kliešťovej encefalitídy po uštipnutí kliešťom.

Cena: 369,00 Sk

Objednávky na www.studiozdravia.info cez on-line obchod
alebo na č. 0904 361 286


predplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)