ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 22.5.2010

Združenie Intolerancia laktózy ponúka bezplatný test neznášanlivosti mlieka

Mlieko a mliečne produkty je vďaka zloženiu vhodné prijímať v strave pravidelne. Asi 20 percent Slovákov si to však kvôli ťažkostiam s jeho trávením nemôže dovoliť. Organizujeme preto bezplatné otestovanie pre občanov na neznášanlivosť laktózy v mlieku.

Problémy s trávením mlieka sú spôsobené intoleranciou laktózy, teda nedostatočnou tvorbou enzýmu laktáza, ktorý sa stará o štiepenie laktózy (mliečneho cukru). Riešení tohto problému sa ponúka hneď niekoľko. Informuje Rastislav Stolárik z neformálneho združenia Intolerancia laktózy, ktoré má za cieľ šíriť v tomto smere na Slovensku osvetu: „Mnohí ľudia s intoleranciou laktózy úplne vyškrtnú zo svojho jedálneho lístka všetky mliečne výrobky. Vo väčšine prípadov to však ani nie je nutné, niekedy pomôže mliečne výrobky kombinovať s inými jedlami a konzumovať najmä tie ktoré prešli kvasným procesom ako napr. jogurty. Takmer každý je totiž schopný stráviť isté množstvo laktózy, dôležité je odsledovať si svoj prah tolerancie a túto hranicu neprekročiť. Druhým možným riešením intolerancie laktózy je požitie tabletky obsahujúcej enzým laktáza, ktorý uľahčuje organizmu rozkladanie mliečneho cukru v tráviacom trakte“. Tie sa dajú kúpiť v lekárni alebo objednať z internetu bez lekárskeho receptu.

Aby si ľudia s problémami mohli overiť, či je zdrojom ich tráviacich problémov skutočne laktóza, pripravilo združenie Intolerancia laktózy špeciálnu iniciatívu. V rámci nej je možné otestovať sa pomocou vzorky tabliet s enzýmom laktáza, ktorú možno dostať bezplatne len za cenu poštovného na web adrese združenia www.laktoza.sk alebo na infolinke 0850 003 111.

Intolerancia laktózy sa bežne diagnostikuje analýzou dychu alebo krvi, je však možné odhaliť ju aj domácim testom. Stačí na niekoľko dní prestať konzumovať mlieko a mliečne jedlá a potom nalačno vypiť tri až štyri decilitre mlieka. Ak sa do dvoch hodín prejaví niektorý z príznakov intolerancie laktózy, ktorými sú hnačka, bolesti brucha, kŕče alebo nadúvanie, je veľmi pravdepodobné, že človek trpí neznášanlivosťou mliečneho cukru. „Pri domácom teste pomôžu aj kvapky do mlieka, ktoré laktózu v mlieku odstránia a po takto upravenom mlieku by ste už nemali pociťovať žiadne problémy,“ dodáva Stolárik. Ak aj po odstránení laktózy v mlieku pocítite tráviace ťažkosti, ide pravdepodobne o alergiu na mlieko alebo iné problémy trávenia, s ktorými je lepšie obrátiť sa na odborného lekára.

Viac informácií:
Miloš Remenár
PR manažér

Intolerancia laktózy
Združenie pre osvetu intolerancie laktózy
Plzenská 2, Prešov 080 01

tel.: +421 908 835 508
e-mail: remenar@laktoza.sk
www.laktoza.sk

Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 11953 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)