ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 9.3.2010

UMENIE DODRŽIAVAŤ PÔST (2. časť) - čo ak to nejde.... a kto ho nemá robiť....

Pri realizácii pôstnych dní je veľmi dobré vedieť aj o rizikách pôstu a radách ako ho zvládnuť ak máme zdravotné problémy. Nie všetci si totiž môžu dovoliť dlhé pôsty...


Pokiaľ potrebujete pôst ukončiť skôr, než by ste správne mali, je veľmi dôležité, aby ste ho ukončili pozvoľna tým, že budete aspoň jeden alebo dva dni piť ovocné či zeleninové šťavy a jesť surovú alebo dusenú zeleninu a ovocie. Ak zjete veľké porcie alebo ťažko stráviteľné jedlo ako napríklad mäso, šokom prerušíte stav čistenia, čo môže spôsobiť, že sa nebudete cítiť dobre alebo ochoriete. Priaznivé účinky snahy držať pôst pocítite a telo sa príslušne prispôsobí a bude pokračovať v procese vtedy, ak budete stále držať diétu, ktorá pozostáva aspoň zo 75% zo zeleniny a ovocia. Nečakajte, že sa vám hneď po skončení pôstu vráti pôvodná energia. Trvá niekoľko dní, než sa dostaví plná sila, avšak postupom času zistíte, že máte ďaleko viacej sily než kedykoľvek predtým.

Kto by nemal držať pôst
Ľudia, vo veľmi oslabenom stave, ako pacienti s rakovinou, by nemali držať očistné pôsty. Taktiež tehotné ženy a veľmi malé deti. Závislí na alkohole a drogách by mali pri individuálnej liečbe vyhľadať radu a pomoc starostlivo vybraného odborníka z oblasti prírodnej medicíny. Pokiaľ trpíte cukrovkou, srdcovými chorobami, žalúdočnými vredmi či epilepsiou, nie je vám ešte osemnásť, máte viac ako 5 kg podváhu alebo beriete lieky, potrebujete behom pôstu odborný dohľad.
Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa držania pôstu alebo svojho zdravotného stavu, vyhľadajte lekára či odborníka na naturopatiu, alternatívnu medicínu. Všeobecne by ste nemali stratiť príliš veľa váhy, pokiaľ samozrejme nedržíte ostrý pôst len na vode – ktorý avšak táto kniha neodporúča. Pred 5O rokmi bol pôst na vode považovaný za bezpečný a efektívny – avšak dnes nie. Mnohí ľudia majú v telesnom tuku uložené DDT – jeden z najnebezpečnejších pesticídov (v nasledujúcej časti sa tomu budeme venovať viac). Pôst držaný len na vode uvoľňuje tieto cudzorodé zásoby, avšak namiesto, aby ich nasmeroval cez pečeň do hrubého čreva k vylúčeniu, smeruje ich do špiku kostí. To je to posledné miesto kam by sme chceli tieto jedy kumulovať. Z tohto dôvodu očistný pôst len na vode nie je vhodný a neodporúča sa.

Pôst a cvičenie
Počas pôstu by cvičenie malo byť obmedzené na minimum, je to čas, kedy má telo pracovať vnútorne. Chôdza a ľahká práca na záhrade sú dobrými telesnými aktivitami, ktoré napomáhajú metabolizmu. Jednoduché jogové cvičenia, ktoré nie sú príliš vysiľujúce, podporí a vyváži vaše orgány. Je dôležité vytvoriť si návyk a pravidelne cvičiť po skončení pôstu, nakoľko telo potrebuje telesnú aktivitu pre zahájenie správneho chodu trávenia. Cvičenie taktiež vyplavuje do tela známe hormóny „dobrej nálady“, endorfíny - opiáty podobné morfiu vylučované mozgom, ktoré upokojujú a povzbudzujú sebadôveru. Zodpovedajú za povzbudenie ducha a zvýšenie metabolizmu.

Nabudúce: Pôst, odvykanie od závislostí a detoxikáciaZDROJ: Carrie L´esperance: Detoxikace podle ročních období (vydavateľstvo Fontána; 2009)

Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 16848 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)