ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 15.5.2008

OD KATEDRY K DUCHOVNÉMU LIEČENIU

Pôvodným povolaním je Doc.Dr. Jitka Prevendárová, PhD., vysokoškolská pedagogička, učiteľka pedagogickej psychológie na vysokej škole a certifikovaná psychoterapeutka so špecializáciou na hlbinnú (psychodynamickú) psychoterapiu.

V súčasnosti sa Dr. Prevendárová venuje už iba oblasti poradenstva pre rozvoj osobnosti, partnerských vzťahov a rodiny. Okrem klasických metód diagnostiky a terapie však v praxi využíva aj metódy duchovného uzdravovania.

Kombinácia vysokoškolskej pedagogičky a odborníčky na duchovné vedy a astrológiu je naozaj zaujímavá. Ako ste sa k nim dostali?
Po roku 1989, v atmosfére všeobecného spoločenského oživenia záujmu o duchovno, som aj ja hľadala, akým smerom sa mám uberať. Mala som vcelku perspektívne postavenie v rámci univerzitného pracoviska, mohla som rozvíjať „svoju vedu“, ako som chcela, až na jednu „maličkosť“, ktorá mi prekážala. Súčasné vedecké poznanie totiž neuznáva existenciu Ducha, z čoho vyplýva, že veda a výskum v humanitných odboroch je limitovaný úzko materiálnou paradigmou. Som presvedčená, že poznanie a chápanie sveta, ktorému sa teraz hovorí „vedecké“, bude musieť prejsť hlbokou transformáciou a posunúť svoje hranice ďaleko za úroveň doteraz uznávaného myslenia. Bez ohľadu na oficiálne názory mám v praxi vyskúšané, že astrologická diagnostika osobnosti a diagnostika vzťahov má exaktnú výpovednú hodnotu. Na rozdiel od klasických psychodiagnostických postupov dokáže zachytiť veľmi jemné procesy, odohrávajúce sa hlboko v podvedomí, čo mi pomáha lepšie porozumieť človeku a jeho vzťahom a následne zvoliť správnu metódu liečenia. Nemá to však nič spoločné s horoskopmi, ktoré sa čoraz častejšie objavujú ako komerčný ťahák v rôznych periodikách. Astrológia je úžasná veda i umenie zároveň a ako takú ju treba dôsledne študovať. Čím dlhšie, tým viac vám odkrýva svoje tajomstvá. Ak mám hovoriť osobne, najskôr som si o astrológii iba čítala, potom som absolvovala zhruba jednosemestrálny základný kurz u PhDr. Vlasty Vrbovej (ktorá je mimochodom pôvodným povolaním psychologička), neskôr pokračujúci kurz a aj nejaké „špecialitky“ z oblasti partnerskej astrológie. Základom úspechu je však permanentné používanie nadobudnutých vedomostí v praxi . Čo sa týka ostatných oblastí duchovného poznania, pristupujem k nim z pozície žiaka, ktorý sa stále učí, no zároveň si aj starostlivo vyberá svoj individuálny učebný plán.

V súčasnosti sa venujete už iba vášmu koníčku. V rámci rodinnej psychoterapie však používate aj rôzne pre psychoterapiu dosť nekonvenčné metódy...
Predovšetkým chcem podotknúť, že patrím medzi tých šťastlivcov, pre ktorých práca vždy bola zároveň aj koníčkom, prednášanie na univerzite nevynímajúc. Teraz však prechádzam životnou etapou, v ktorej sa chcem naplno venovať najmä klientom. Metódu nazvanú SRT (Spiritual Response Therapy podľa R.Detzlera) používam často - je rýchla, presvedčivá vo svojich účinkoch, zameriava sa hlavne na liečenie psychických tráum a podvedomých blokov. Metódu hlbinnej abreaktívnej psychoterapie (podľa A.Dragomireckého) používam najmä v prípadoch, ak si klient potrebuje vybaviť obsah pamäťového záznamu traumatickej udalosti, prežiť ju takpovediac znovu, a to niekoľkokrát, až do úplného odznenia príznakov. To, čo blokuje jeho prosperitu, zdravie, šťastie a sebaúctu , bráni prejaviť talent a podobne, leží často pod úrovňou jeho vedomia, hlboko v minulosti, presahujúcej jeden ľudský život.

Nie všetci sú však naklonení myšlienke, že hviezdy významne ovplyvňujú jeho život, že existujú duchovné bytosti či anjeli a že máme za sebou viacero životov ako len tento. Ako postupujete pri nich?
To je pravda. Našťastie, každý má možnosť zvoliť si takého odborníka, ktorému dôveruje. Záleží nielen na tom, či človek verí alebo neverí v niečo nadpozemské, ale hlavne na akej úrovni je schopný a ochotný riešiť svoj problém. Uvediem príklad, ktorý som konzultovala práve dnes: Mladí manželia, tri deti, dve jej, jedno spoločné, obaja kedysi závislí na drogách. Každodenné násilné scény, vulgarizmy, vydieranie, žiarlivosť... Pomáhať im prostredníctvom spirituálnej terapie by bolo nezmyslom. Nie sú na takýto druh pomoci vyladení. V tejto fáze svojho duchovného rozvoja potrebujú predovšetkým zastaviť roztočenú špirálu násilia, kultivovať komunikáciu a správanie. Možno neskôr, keď budú túžiť hlbšie porozumieť príčinám daného stavu, pochopiť skryté motívy, zaoberať sa vlastným negatívnym naprogramovaním prameniacim možno už z detstva, potom zvolíme inú metódu.

Nahliadate hlboko do klientovej duše, pod povrch osobných, vzťahových či rodinných problémov – až do hlbokej minulosti- predchádzajúcich životov. Čo všetko vlastne môže súvisieť s tým, akí sme, kam sa uberáme, ako sa v súčasnosti správame, aké máme problémy či vzťahy?
To je veľmi široká otázka. Talmud – židovská kniha múdrostí na ňu odpovedá takto: „Dbaj na svoje myšlienky, lebo z nich vzídu slová. Dbaj na svoje slová, lebo z nich vzídu činy. Dbaj na svoje činy, lebo z nich vzídu zvyky. Dbaj na svoje zvyky, lebo z nich vzíde tvoja povaha. Dbaj na svoju povahu, lebo z nej vzíde tvoj Osud“... Skúsim to komentovať: Naše problémy a negatívne vzťahy v súčasnosti sú naozaj výsledkom toho, aké boli naše slová, myšlienky a city v nedávnej a možno i veľmi dávnej minulosti. Žiadne ľahkoverne vyslovené slová sa len tak nestrácajú v priestore. Oni existujú, pretože Slovo (Logos) je večné. Keby sme si len túto pravdu naplno uvedomili, viac by sme zvažovali to, čo hovoríme. Nemali by sme si tiež myslieť, že sme bezmocní voči vlastným negatívnym myšlienkam, či emóciám chtivosti, nenávisti, zloby ... Každý človek má v sebe schopnosť kultivovať seba samého, meniť sa k lepšiemu. Ide len o to, či chce. Žiaľ, moje skúsenosti ako poradcu sú také, že ľudia častejšie hľadajú pomoc pre druhého, nie pre seba. Kritizujú svojho partnera, dieťa, svokru... , u seba však necítia potrebu zmeniť sa.

Hovorí sa, že psychika a správanie ovplyvňuje zdravotný stav jedinca a naopak. Aké sú vaše skúsenosti?
Je isté, že telo a psychika spolu súvisia. V indikovaných prípadoch spolupracujem s ďalšími odborníkmi, s ktorými spoločne riešime zdravotný stav klienta. Sú to odborníci na výživu, liečbu prírodnými preparátmi, fytoterapiu, homeopatiu... Uprednostňujem holistický pohľad na človeka a komplexné riešenie problémov z hľadiska tela, duše aj ducha.

Čoraz častejšie vás oslovujú ľudia s psychiatrickými diagnózami. Pre vás je to určite výzva a nové skúsenosti.
Veľmi si vážim tých psychiatrov, ktorí mi svojich pacientov zverujú. Vedia, že spoločnými silami to ide lepšie. Niektorí chronicky chorí by totiž bez duchovného liečenia zostali nastálo na invalidnom dôchodku , bez možnosti plnohodnotného zaradenia sa do života. Naša medicína má zatiaľ svoje limity dané tým, čo som už v úvode nazvala materialistickou vedeckou paradigmou, a tá je pre oblasť psychiatrie len ťažko použiteľná. Každý takýto pacient je pre mňa výzvou, za ktorú som Bohu vďačná.

Vašu poradňu vediete od roku 2005 a klienti si u vás už podávajú kľučky. Určite máte za sebou mnoho zaujímavých prípadov so šťastným koncom.
Viem sa radovať z celého srdca, ak sa mojim klientom darí. Nie vždy sa to však dozviem, keďže je zvykom sa príliš nechváliť tým, ako nám je dobre. Ale podaktorí mi aj po skončení terapie napíšu. Zriadila som takú knihu „zázrakov“- je to vlastne zošit, kde sa klienti môžu anonymne vyjadriť k tomu, aký mali problém a čo sa s ním udialo v súvislosti s liečbou či poradenstvom. Ostatní si v nej môžu čítať, ak chcú. Niektoré životné príbehy sú priam neuveriteľné. Šťastných koncov bolo veľa, no mne v pamäti ostávajú najmä tie z posledného obdobia. Tu je ale problém, ako príbeh čitateľom priblížiť a pritom nenarušiť anonymitu tých, ktorých sa bytostne týka... Radšej iba všeobecne spomeniem niekoľko „NAJ“: Najčastejšie riešeným problémom je manželská nevera, najčastejším spôsobom jej odhalenia je SMS- správa v mobile. Najviac ku mne prichádzajú ženy medzi 20-30. rokmi , muži starší než päťdesiat rokov majú o tento druh pomoci najmenší záujem. Klientka ktorá žije najďalej býva v Paríži . Najrýchlejšie sa dá človeku pomôcť už počas prvého sedenia, najdlhšia spolupráca trvala asi dva roky. Najviac ľudí ma vyhľadá preto, že im niekto známy dal kontakt na mňa. Najkurióznejší prípad ? No neviem, teraz si nespomínam...

Veľmi záleží aj na postavení hviezd pri našom narodení – napokon, ovplyvňujú nás celý život.
To áno, hodina a minúta prvého nádychu je veľmi dôležitá. V tomto okamihu nám „sudičky“ dávajú do vienka základnú charakteristiku osobnosti, jej smerovanie, schopnosti a talenty, ale aj prekážky, ktoré budeme musieť zdolať na ceste životom. Nemali by sme si však myslieť, že osud určený hviezdami je nemenný a neovplyvniteľný. Každý deň máme možnosť seba zdokonaľovať . Kto takto kráča životom, časom zistí, že obvyklé astrologické predpovede sa ho akosi netýkajú. Ak je človek vyladený na Božiu prítomnosť, hviezdy s ním spolupracujú.

Zhovárala sa: Daniela Kellerová


autor článku: Doc. Dr. Jitka Prevendárová, PhD. (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Predstavujeme (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 12633 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto:Michal Mazan

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

Riešenie individuálnych, vzťahových a partnerských problémov


predplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)