ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 15.5.2009

ROBÍ VÁM PROBLÉM TRÁVENIE MLIEKA?

Každý piaty človek na Slovensku trpí intoleranciou laktózy, neznášanlivosťou mliečneho cukru. V praxi to znamená, že po vypití mlieka či konzumácii vybraných mliečnych výrobkov zažíva nadúvanie, hnačky, pociťuje kŕče v bruchu a podobne

Intolerancia laktózy je stav, pri ktorom ľudské telo neprodukuje enzým laktáza v dostatočnom množstve. Telo tak nemôže štiepiť láktózu. Ide o zložený mliečny cukor, ktorý v prípade, že sa dostane do hrubého čreva, spôsobuje ľudom ťažkosti — nadúvanie, kŕče či hnačky. Počet ľudí trpiacich intoleranciou laktózy sa v rôznych regiónoch líši a súvisí s evolúciou, klimatickými podmienkami a ďalšími faktormi.
Laktóza sa navyše do mnohých hotových potravín či dokonca liekov umelo pridáva.

Tip – jednoduchý spôsob ako zistiť, či trpíte intoleranciou laktózy:
Existuje viacero spôsobov, ako diagnostikovať intoleranciu laktózy, napr. z analýzy dychu či krvi, dostatočne spoľahlivý test však môžete vykonať aj doma. Na niekoľko dní vylúčte zo stravy mlieko a mliečne jedlá. Potom (najlepšie počas voľného dňa) vypite 3-4 dcl mlieka na lačný žalúdok. Ak sa u vás do dvoch hodín prejaví niektorý zo symptómov ako hnačky, bolesti brucha, nadúvanie a pod., je veľmi pravdepodobné, že trpíte intoleranciou laktózy.

Intoleranciu laktózy sa nesmie zamieňať s alergiou na mlieko (resp. mliečne bielkoviny), ktorou trpí výrazne nižšie percento populácie a pri prejavoch ktorej treba vyhľadať gastroenteorológa.


www.laktoza.sk
Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 9500 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)