ISSN 1337-6179          dnes je piatok 6. decembra 2024, meniny má Mikuláš , zajtra Ambróz 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Vodnár
Fáza Mesiaca:
1. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 4.6.2008

ACH TÁ CELULITÍDA

Celulitíta je následok nesprávneho životného štýlu a dedičnosti. Ak ju má naša mama je veľká pravdepodobnosť, že keď sa nebudeme o seba správne starať, budeme ju maž tiež.

Celulitída je v skutočnosti tukové tkanivové blato. Hormonálne zmeny a nesprávna životospráva spôsobujú, že sa do tukových buniek dostáva tekutina. Jemný mechanizmus, ktorý by normálne tlačil krv a živiny do buniek a odvádzal z nich odpadové látky, je narušený. Dochádza k zvačšeniu a zvodnateniu tukových buniek, ktoré stláčajú malé žilky, krvný obeh sa spomaluje a pokožka sa stáva hrbolkatou. Priechod lymfy je zabezpečovaný sťahmi svalov a podkožného väziva pri pohybe. Nedostatok pohybu, jednostranná záťaž, ochabnuté svaly sú najčastejšou príčinou nedostatočného odvodu lymfy a hromadenia toxínov v tkanivách.

Pokožka je v týchto miestach chladná na dotyk a môže sa vyskytovať na ktoromkoľvek mieste na tele. Najčastejšie však v oblasti bokov, stehien, zadočku, brušku a pažiach. Pokiaľ chceme úspešne bojovať s týmto problémom musíme zvýšiť krvný obeh - čiže pohyb, masáže, odstraňovanie odumretých buniek, kúpele, detoxikácia a veľa tekutín. Nedostatočný lymfatický systém, stres, zlé držanie tela, sedavé zamestnanie, zlá strava a nedostaok pohybu zhoršujú príznaky celulitídy. Negatívne vplývajú aj tabak, kofeín, alkohol, rafinovaný cukor a tuky.

Vhodné je zvýšiť príjem tekutín - 2,5 – 3 litre denne. Je dobré zvyšovať množstvo vypitej vody postupne, aby sme nezaťažili obličky. Vhodné sú napríklad čistá voda s citrónom (tonizuje), čaj z fenyklu, šalvie, žihľavy, púpavy, ovocné šťavy a detoxikačné čaje. Detoxikačnú činnosť pečene podporí Pestrec mariánsky, z ktorého čaj si pripravíme uvarením jednej lyžice semien v jednom litri vody. Čaj z Chaluhy bublinatej pôsobí na štítnu žľazu a podporuje metabolizmus. Z výživových doplnkov je na prečistenie vynikajúca Yucca, ktorej účinné zložky saponíny „odmasťujú“ a čistia črevnú sliznicu od usadenín a tým podstatne zlepšujú prechod prijatých živín do krvného obehu.

Do jedálnička by sme mali zaradiť veľa čerstvej zeleniny najma červenú repu, brokolicu, zeler, petržlen, uhorka, kapusta, paprika. Vynikajúce sú ovsené vločky bez cukru, semiačka - ľanové, sezamové, tekvicové, slnečnicové. Všade kde sa dá, by sme mali pridať bylinky, čerstvé klíčky, cesnak a cibuľku a vynechať soľ a dráždivé korenie. Prospeje dopriať si denne rýchlu chôdzu a športovať tak ako každému vyhovuje. Dôležité je, aby sme zvýšili krvný obeh, spálili kalórie a tonizovali pokožku.

Pri úspešnom ošetrovaní pokožky sú potrebné tieto 4 kroky:

  • odstránenie odumretých buniek
  • prekrvenie, otvorenie pórov, uvoľnenie, zmäkčenie
  • masáž, stimulácia
  • priame dlhodobé pôsobenie účinných látok
Odstránenie odumretých buniek

Pokožka sa pravidelne obnovuje a odumreté bunky sa pomaly olupujú. Pri liečbe celulitídy potrebujeme aby sa účinné látky dostali do pokožky a priamo pôsobili, takže musíme odstrániť túto vrstvu nepotrebných buniek. Vždy postupujeme smerom od nôh k srdcu malými krúživými pohybmi, kde začíname vonkajšou časťou tela a pokračujeme vnútornou. Vynikajúci je napríklad jemný peeling, ktorý zanecháva pokožku hladkú bez podráždenia. Môžeme si ho vytvoriť vytvoriť aj zmiešaním morskej soli s účinnými látkami najmä z esenciálnych olejov.. Po peelingovej procedúre pokožku dôkladne opláchneme.

Prekrvenie, otvorenie pórov, uvoľnenie, zmäkčenie

Môžeme sa rozhodnúť podľa chuti, či si pripravíme kúpeľ alebo stimulačnú sprchu. Najvhodnejšie je procedúry striedať. Pri sprchovaní sú vhodné olejové prípravky, ktoré zlepšujú spolu s teplou vodou krvný obeh. Sprchový olej vytvára spolu s vodou jemnú mliečnu emulziu. Olej nanášame krúživými pohybmi od nôh smerom k srdcu a necháme chvíľu pôsobiť. Potom opláchneme teplou, nie však horúcou vodou a nakoniec si doprajme krátku chladnú sprchu pre zlepšenie funkcie lymfy.

Pri kúpeľoch je vhodná teplota vody max 30°C a doba pobytu asi 15minút. Vhodné sú olejové zložky s obsahom účinných prírodných látok, ktoré podporujú odvádzanie toxínov a celkovo veľmi zlepšujú stav celulitídy napríklad s obsahom jalovca alebo tonizujúcimi účinkami ako mandarinka a červený pomaranč. Účinok kúpeľa znásobíme kombinácou olejov, kde dosiahneme silnejší efekt pomocou viacerých zložiek. Po kúpeli sa už neumývame len jemne utrieme.

Masáž, stimulácia

Masáž je najlepšie prevádzať hneď po sprche alebo kúpeli, keď je pokožka uvoľnená, póry sú otvorené a účinok viditeľnejší. Vhodné sú prípravky, ktoré ľahko prenikajú do najhlbších vrstiev pokožky vďaka bio oleju a účinných výťažkov z rastlín úspešne bojujúcich s príznakmi celulitídy. Môžeme si aj namiešať vlastný prípravok pomocou základného oleja ako napríklad sezamového a 100% esenciálneho oleja so stimulačnými účinkami ako napríklad škoricový či jalovcový. Pri veľmi citlivej pokožke môžeme použiť ako základný olej marhuľový a doplniť ho o 100% citrónový esenciálny olej. Pred aplikácou namiešaného masážneho oleja si spravíme test znášanlivosti na predlaktí. Riedime ho v pomere 10ml bio základného oleja a 2-3 kvapky esenciálneho oleja. Olej môžeme zohriať v miske, čím účinok ešte znásobíme. Masírujeme smerom od nôh k srdcu, a ťahy môžeme striedať dlhšie a kratšie, poštipy a poťapkávanie silnejšie i jemnejšie.

Priame dlhodobé pôsobenie účinných látok

Po masáži je vhodné naniesť komplexný účinný prehrievajúci prípravok proti celultíde, ktorý bude pôsobiť počas spánku a pomáha bunkám, aby pracovali tam, kde zleniveli. Takéto gely silno prehrievajú a prekrvujú pokožku, čím pomáhajú vylučovať toxíny z buniek. Je vhodné pri prvej aplikácii vyskúšať znášanlivosť len na stehnách a prípadne zadočku a podľa toho budeme vedieť ako postupovať pri dalšej aplikácii. Pri nanášaní gélu nie je potrebná masáž. Účinok uvidíme skôr ak nanesieme gél aj po rannej sprche. Tak má možnosť pôsobiť celý deň, keď sú bunky najaktívnejšie.

K liečbe treba pristupovať komplexne a vytrvalo. Pokožke prospieva aj saunovanie, plávanie, a striedavé sprchy teplou a studenou vodou. Správnym prístupom k svojmu telu a pravidelnou starostlivosťou si zachováme pokožku pevnú, hladkú a pružnú. Chce to len trošku vôle. Tak do toho, nech sme v plavkách oslňujúce.

Zdroj:estekrajsia.sk




Zaradený v rubrike: Radíme si navzájom (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 14450 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)