ISSN 1337-6179          dnes je utorok 16. júla 2024, meniny má Drahomír , zajtra Bohuslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 16.1.2008

KOENZÝM Q10 – ŽIVOTNÁ ENERGIA AJ SRDCOVÝ ZÁZRAK

Koenzým Q10 bol objavený v r. 1958 Dr. Petrom Mitchellom, nositeľom Nobelovej ceny.Viac ako 25 rokov boli vedecky dokazované teórie vzťahu koenzýmu Q10 a jeho potreby pre srdce. Po užívaní Q10 bolo preukázané výrazné zlepšenie výkonnosti srdca.

Tieto poznatky nie sú v žiadnom prípade subjektívne, ale klinicky v každom období zopakované. V protiklade k iným liekom je koenzým absolútne prirodzená súčasť potravy. Q10 užívajú milióny ľudí denne a toxikologické vyšetrenia u niekoľko tisíc ľudí aj pri vysokých dávkach nepreukázali žiadne vedľajšie účinky.

Prirodzeným starnutím vzniká nedostatok koenzýmu Q10. Zvýšená požiadavka na koenzým – neprirodzená výživa – znížená schopnosť tela produkovať dostatok Q10, to vedie k nevyhnutnosti pridať koenzým k výžive. Zaujímavým je tiež poznatok týkajúci sa prirodzenej smrti. Hladina Q10 sa vtedy dostáva na úroveň 20 %. To je dôvod prečo je užívanie koenzýmu spojené s predĺžením veku.

Niekoľko vyhlásení významných osobností:

Dr. S. Wagner, Americký inštitút pre zdravie a výživu: Po 30 rokoch vedeckého bádania je dnes Q10 epochálnym objavom v oblasti zdravia a výživy. Schopnosť Q10 znížiť a obmedziť početné zdravotné problémy privádza do úžasu tak lekárov ako aj pacientov na celom svete.

Športová medicína, Jesi, Taliansko: Zlepšenie srdcovej výkonnosti je možné dosiahnuť Q10, čo je výrazné pri nasadení prípravku pri športovej aktivite a predovšetkým pri špičkovom športe.

Dr. G. Nayler, Univerzitný kardiothorakálny inštitút Londýn: Naše poznatky dokazujú, Q10 môže byť nasadený pri profylaktickej ochrane srdcového svalu pred strašnými následkami ischémie.

Dr. Venfraechem, Univerzita Brusel: Maximálne zaťaženie srdca počas 8 týždňov používania Q10 možno kontinuálne zvýšiť.

Dr. Per Langsjoen, Temple Texas, USA: U pacientov, ktorých stav sa postupne zhoršoval a boli by žili sotva dva roky, po liečbe koenzýmom Q10 došlo k výraznému zlepšeniu. To dokazuje, že liečba Q10 predlžuje život.

Dr. W. V. Judy, St. Vincent Hospital, USA: Vzostup srdcovej výkonnosti u pacientov liečených Q10 znižuje riziko srdcového infarktu a predlžuje život. Je to epochálny začiatok novej liečby ochorenia srdcového svalu v dôsledku energie a chybnej funkcie srdcového svalu.

Drugs Exp. Cli. Res, Švajčiarsko: Q10 pôsobí ako účinný liečebný prostriedok (ak je užívaný v určitých dávkach), pri funkčných poruchách srdca spôsobeným nadmerným zaťažením, stresom. Neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky.

Dr. Mortensen - Municipal - hospital Dánsko: Pacienti so srdcovými ochoreniami užívajúci Q10 sa cítia menej unavení, stúpa tolerancia ich aktivity a miznú starecké obtiaže.

Top Diät, Dr. Haas: Špičkový športovci ako Lendl a Navrátilová žijú podľa špeciálnej diéty a výživné látky, obsahujúce energetický Q10, sú jej dôležitou súčasťou.

Dr. Linus Pauling, dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny: Koenzým Q10 je jeden z najdôležitejších objavov výživy v poslednom desaťročí. Koenzým Q10 vracia srdcu prirodzenú vitalitu. Užívam ho denne.

Dr. Hiasa – kardiológ, Japonsko: Q10 je považovaný za účinný prostriedok pri liečbe angíny pectoris. Niektoré poznatky získané v Japonsku poukazujú na to, že koenzým Q10 má ochranný účinok na žalúdok a dvanástnik. Podľa skúseností môže pomôcť aj pri liečbe vredu dvanástnika.

Prof.Dr. K. Folkers: Q10 má byť používaný preventívne, a čo sa týka vedľajších účinkov a predávkovania neexistuje žiadne riziko. Ľuďom s ťažkými srdcovými ochoreniami sa po vynechaní preparátu viditeľne zhoršil, obtiaže sa stupňovali.

Prof. Fleming Juncker: Postupom starnutia stratil následkom paradentózy veľa zubov a mnohé sa mu kývali. Po niekoľko týždňovom užívaní zistil, že sú zuby stabilnejšie. Podobné poznatky boli zistené i u iných ľudí. Mnohí už po dvoch týždňoch pozorovali stabilnejší chrup, ustalo krvácanie ďasien.

Prof. Dr. Zilliken: Q10 je prirodzená súčasť našej potravy, podobne ako vitamíny a minerálne látky. Prívodom Q10 možno normalizovať zvýšený krvný tlak. Q10 je v našom tele ako motor. Ak sa hladina zníži o 25% je človek malátny a bez nálady. Pri poklese o 75% človek zomiera, srdce prestáva pracovať. Denným prívodom 30 mg koenzýmu Q10 možno tento deficit vyrovnať a vrátiť srdcu i telu vitalitu a energiu.

Dnes už vieme

Dnes už vieme, že stres, výfukové plyny, fajčenie, neprirodzená výživa zvyšujú agresivitu voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky, oslabujú imunitný systém, človek chorľavie a predčasne starne.
Američania získavajú Q10 z teľacích sŕdc, Japonci z tabakových rastlín. Q10 sa nachádza v prirodzenej potrave, najmä v mäse, orechoch, brokolici a špenáte. Aj samotné bunky vytvárajú v našom tele Q10, avšak v nedostatočnom množstve a pečeň vyrába nižšie typy koenzýmu Q10. Vekom sa stráca schopnosť organizmu syntetizovať Q10. Q10 zvyšuje obranyschopnosť proti vírusovým a iným ochoreniam tým, že zlepšuje činnosť bielych krviniek. Je veľmi dôležitý pre náš obranný systém, predovšetkým pre srdcového agresora č.1 - stres. Vedci zistili, že u 75% srdcových ochoreniach bol deficit Q10. Okrem toho bol zistený priaznivý účinok u cukrovky, vysokého tlaku a svalových ochoreniach. Súčasné užívanie vitamínu E a C zvyšuje účinok koenzýmu Q10. Pri ťažkých srdcových ochoreniach v kombinácii so srdcovými liekmi klesajú ich nebezpečné vedľajšie účinky.

Podporuje chudnutie – bez zmeny stravovacích návykov schudli mnohý v priebehu troch mesiacov o 15 kg pri dennom príjme 100 mg koenzýmu Q10. Športovcom pomáha pri zvyšovaní výkonnosti.

Q10 a jeho význam pre kožu – Koža je najväčší a najťažší orgán tela a má mnoho funkcií, najmä ochranu pred mechanickými, chemickými a fyzikálnymi. Tomu zodpovedá aj jej zložitá štruktúra. Q10 chráni kožu pred vonkajšími vplyvmi a napomáha reparačným účinkom, najmä pri škodlivých účinkoch slnečného žiarenia.

Q10 a jeho ďalšie funkcie
- je základným kameňom dýchacieho reťazca a tým energetického zabezpečenia každej bunky
- udržiava funkčné vlastnosti bunečnej membrány, ktoré sú potrebné pre správne účinky liekov
- chráni bunky pred účinkami peroxidantov a kyslých radikálov, je to telom biosyntetizovaný antioxidant a naviac regeneruje

Dr. W. V. Judy - V roku 1990 na sympóziu o Q10 v Ríme informoval o poznatkoch z niekoľkoročného výskumu, v ktorom podával pacientom po prekonaní infarktu myokardu, denne 100 mg tohto koenzýmu. Pokusnú skupinu zostavil zo 180-tich ľudí tzv. IV. kategórie, čo znamená veľmi ťažkú chorobu srdca. Skupinu rozdelil do 2 podskupín po 90. Príslušníci jednej skupiny užívali len tradičné lieky, zatiaľ čo pacienti v druhej skupine dostávali popri liečbe aj dennú dávku 100 mg Q10. V priebehu rokov zomrelo viacero ľudí z oboch skupín, podstatne viac ich však bolo zaznamenaných v skupine, v ktorej koenzým Q10 nebol podávaný. Do konca šiesteho roka experimentu zomreli všetci chorý v skupine, v ktorej Q10 nedostávali a užívali iba tradičné lieky. Z príslušníkov druhej skupiny, žilo ďalej 36% pacientov, na dôvažok už po 12 mesiacoch terapie pociťovali výrazné zlepšenie zdravotného stavu. Zvýšila sa výkonnosť ich srdca a podstatne poklesol sklon k infarktu. Podľa Dr. Judyho toto dlhoročné sledovanie jednoznačne potvrdilo, že nedostatočnú srdcovú činnosť nespôsobuje iba vysoký krvný tlak a ischemické choroby, ale aj nedostatok koenzýmu Q10.

Dr. Per Langsjoen – Koncom 80-tych rokov pri analýze údajov 806 pacientov so závažnými srdcovými ochoreniami dospel k záveru, že podávanie koenzýmu Q10 chorým prinieslo výrazné zlepšenie ich stavu. Podľa jeho údajov na Q10 dobre reagovali všetky formy kardiomyopatie. Neskôr aj talianski vedci oznámili, že v prípade 1100 skúmaných pacientov bolo u 80% z nich po podávaní tohto doplnku výživy zaznamenané zlepšenie

Výskumy potvrdili, že koenzým Q10 priaznivo pôsobí aj proti rôznym druhom alergie, astme a ochorení dýchacích ciest. Používajú ho aj na liečbu porúch činnosti mozgu, ktoré súvisia so schizofréniou a Alzheimerovou chorobou.  

 Spracované DL ZDROJ: FitLine

Zaradený v rubrike: Zdravá výživa (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 20914 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

KOENZÝM Q10
Nano-Solve Q10 Plus,<br> patentovaná technológia - produkt s koenzýmom Q10, ktorý má maximálnu vstrebateľnosť a využiteľnosť, a tým aj oveľa vyššiu účinnosť oproti podobným produktom <br><br>
Objednať si môžete na <br>www.studiozdravia.info v sekcii On-line obchod/Doplnky zdravej výživy alebo na t.č.0904 361 286
Nano-Solve Q10 Plus,
patentovaná technológia - produkt s koenzýmom Q10, ktorý má maximálnu vstrebateľnosť a využiteľnosť, a tým aj oveľa vyššiu účinnosť oproti podobným produktom

Objednať si môžete na
www.studiozdravia.info v sekcii On-line obchod/Doplnky zdravej výživy alebo na t.č.0904 361 286


predplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)