ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Soňa , zajtra Miroslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 5.9.2007

LYMFATICKÝ SYSTÉM A VÝZNAM JEHO OČISTY

Patrí pod okruh sleziny. Je natoľko dôležitý, že si zaslúži samostatný text. Spoločne s imunitným systémom je hlavným detoxikačným centrom a preto je pre prevenciu proti chorobám dôležité, aby nebol zaťažený toxínmi.

Lymfatický systém je prítomný vo všetkých častiach organizmu. Zjednodušene si ho môžeme predstaviť ako kanalizáciu tela s uzlinami, ktoré majú funkciu filtra. Lymfa omýva prakticky každú bunku tela a okrem funkcie odvodného systému pre toxíny (vznikajú pri trávení alebo sa dostanú do tela stravou či dýchaním) slúži tiež ako prívod živín pre bunky. Za deň sa v organizme vytvorí 2-3 litre lymfy či miazgy.

Lymfatický systém začína v medzere medzi bunkou a tkanivom – v medzibunkovom priestore. Lymfa má bunečnú a miazgovú zložku. Bunky majú schopnosť likvidácie nepriateľov – obsahujú fagocyty, ktoré požierajú nepriateľov – toxíny. Stekajú sa ako rieka do lymfatických ciev, žíl, do krvi a tieto poničené (fagocytované) bunky sú potom vylučované cez žilový systém črevom, stolicou, močom, pľúcami... Všetky lymfatické cievy sú prerušované lymfatickými uzlinami, ktorých je v tele niekoľko desiatok. Sú to rôzne veľké útvary – filtre, kde sú nepriatelia zachycovaní. Prefiltrovaná čistá lymfa potom odteká lymfatickými cievami z uzlín. Uzliny sú zásadné pre čistiacu schopnosť tela, pretože vždy uzatvárajú určitý región – krk, hlavu, nohy. Delia sa na povrchové a hlboké. Celé tkanivo je do hĺbky kanalizovaná, napr. v bruchu sú uzliny okolo každého orgánu.

Regionálne uzliny sa nachádzajú:
1. pod krkom (hlava krk)
2. v podpazuší (horné končatiny, hrudná stena)
3. v trieslach (nohy)
4. v orgánoch – v miestach vstupu ciev a nervov

Do lymfatického systému môžeme zarátať tiež okruh mandlí, čo je 5 mandlí v oblasti krku, ktoré zachytávajú nečistoty zo vzduchu a jedla. V prípade odoperovania mandlí je telo oslabené, lebo funkciu filtra preberá iný orgán popri svojej pôvodnej práci. Problém teda nie je riešený v jeho príčine, iba sa presunie inam. Toto platí všeobecne u každej operácii.

Veľmi zložitý lymfatický systém sa nachádza v hrubom čreve, kde milióny výbežkov na sliznici zbierajú živiny z rozloženej potravy a vracajú ich do organizmu. Na lymfatický systém je napojená aj prsná žľaza, ktorá je bohato zásobená lymfou, pretože z lymfy je vyrábané materské mlieko.

Lymfatický systém je ovládaný materským orgánom slezinou a je zaťažovaný toxínmi z ložísk, ktoré v nej vznikajú. Slezina je z hľadiska detoxikácie veľmi dôležitým orgánom, ktorý ovláda celý rad významných funkcií organizmu. Slezina má najväčšiu aktivitu v neskorom lete.

Ak dôjde v niektorom mieste lymfatického systému k nahromadeniu toxínov (jedovatých látok), pohyb lymfy sa spomalí a začne dochádzať k opuchom. Pokiaľ v lymfatickom systéme vzniknú ložiská, toxíny z nich ho poškodzujú a naviac sa často proti nemu obráti imunitný systém. Vznikajú tak zápaly, ktoré za spoluúčasti iných javov môžu naštartovať vážne problémy napr. zhubné procesy lymfatických tkanív.

Zápaly lymfy môžu vznikať pri rôznych toxických záťažiach. V lymfatickom systéme sa môžu hromadiť akékoľvek látky, pretože k jeho funkcii patrí odvádzať ich z tela von. Prakticky neexistuje chronicky chorý človek, ktorý by nemal ložisko v lymfatickom systéme (zápaly stredného ucha, angíny a pod.) V týchto prípadoch lymfa s nachytanými toxínmi nemôže prejsť uzlinou, ktorá sama chrlí do okolia toxíny. Odtiaľ sa potom tieto jedy rozširujú do celého tela. Upchaté lymfatické uzliny okolo čreva sú príčinou bolestí a porúch v bedrovej časti chrbtice.
Špecifickým problémom blokády lymfy je miesto na prednej a zadnej stane krku, kde je hlboký lymfatický systém hlavy. Pri kumulácii toxínov v týchto miestach (napríklad použitie väčšieho množstva kovu pri oprave zubov) dochádza k zápalom mnohých nervov. Problémy sa prejavujú točením hlavy, stratou rovnováhy, zlou orientáciou v priestore alebo bolesťami krčnej chrbtice. Mechanické poškodenie lymfatických ciest znamená opäť hromadenie toxických látok, opuchy, zápaly, zhoršené dýchanie a únavu.

Ako záťaž sa v lymfatických cievach najčastejšie nachádzajú pliesne, chemikálie, zbytky po očkovaní, rádioaktívne látky a ťažké kovy. Jedny z najhorších záťaží sú chrípkové vírusy, z ktorých niektoré sú prispôsobené k tomu, aby prežívali v uzlinách v zmysle porekadla „pod lampou je najväčšia tma“. Zahltenie lymfatických ciev týmito toxickými látkami znamená začiatok problému. Preto u každého organizmu je treba vyčistiť taktiež nervový a lymfatický systém.




LYMFU POŠKODZUJE:

• stres a napätie
• nadmiera ovocia, cukru a mliečnych výrobkov
• nadmiera živočíšnej a pečenej stravy
• zlý stav obličiek
• dlhodobé pôsobenie strachu a stresu!
• nedoliečená (nevyležaná chrípka)

LYMFU POSILŇUJE:

• joga s obrátenými polohami
• pohyb, poskoky na trampolíne
• starostlivosť o črevo
• zeleninové a ovocné šťavy (červená repa a mrkva)
• čaje na čistenie krvi (žihľava, praslička, lipa, šalvia, púpava, dubová kôra)
• reflexné masáže
• manuálne lymfatické masáže


autor článku: Ivana Batůšková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 80905 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)