ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. apríla 2024, meniny má Marek , zajtra Jaroslava 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 7.8.2009

MALÁ ŠKOLA DETOXIKÁCIE: AKÉ TOXÍNY NÁS OHROZUJÚ - SVET MIKROORGANIZMOV

Toxíny môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín podľa charakteru, spôsobu vzniku atď. Veľkou skupinou sú toxíny vonkajšieho životného prostredia. Okrem neživých, o ktorých sme si povedali v predchádzajúcom článku, sú to aj mikroorganizmy.

MIKROORGANIZMY
Predstavujú asi najvážnejšie toxické zaťaženie ľudského organizmu. Ne zemeguli sa odohráva odveký súboj medzi mikro a makroorganizmami. Samozrejme, že mikroorganizmom nejde o ovládnutie priestoru alebo ľudí a zvierat. Ide o to, že využívajú makroorganizmy ako životné prostredie k svojmu životu a rozmnožovaniu, čo je jediný zmysel ich existencie. Ľudstvu sa podarilo úplne eliminovať nepriateľov z ríše makroorganizmov, teda rôzne zvieratá, dravcov, takže v civilizovanom svete už nepredstavujú žiadnu hrozbu. Dokázalo rovnako vo väčšine sveta vyhubiť hmyz, ktorý by mohol byť pre život a zdravie človeka nebezpečný. A už dlho pracuje na svojom víťazstve nad mikroorganizmami.
Hygiena obmedzujúca životné prostredie mikroorganizmov veľmi výrazným spôsobom ovplyvnila stav obyvateľstva aj spôsob jeho života. Aj napriek tomu súboj medzi týmito tak odlišnými organizmami trvá naďalej. Mnohí ľudia si predstavujú, že ľudský organizmus je prakticky sterilný, to znamená, že v ňom nie sú prítomné mikroorganizmy. V skutočnosti sa ich však v našom tele vyskytujú stovky druhov v miliardových množstvách. Kdesi som čítal odhad, že keby sme z ľudského organizmu vysypali všetky mikróby na hromadu, vážili by 1 až 2 kg. V našom tele sa nachádzajú všetky mikroorganizmy, ktoré sú typické pre zemepisnú oblasť, v ktorej jedinec žije, teda v našom prípade pre Európu. Väčšina z nich však nepredstavuje pre nás žiadne väčšie riziko. V našom tele samozrejme žijú, nech už trvalo alebo dočasne, mnohé aj veľmi nebezpečné mikroorganizmy, ktoré nám škodia ako svojím akútnym rozmnožovaním a aktivitou, tak aj chronickým pôsobením.

Baktérie podľa biológov delíme na grampozitívne a gramnegatívne bacily a na grampozitívne a gramnegatívne koky, anaerobné baktérie žijúce jedine bez prístupu kyslíka či mykobaktérie, ktorých známy zástupca spôsobuje TBC. Pri detoxikácii často narážame na skupinu spirochetales, ktorých predstaviteľ bol v minulosti pôvodcom syfilisu, ale ani v dnešnej dobe sa nevzdávajú a vyrazili do útoku mikroorganizmom menom borélia. Bunkoví paraziti sa nazývajú chlamýdie a rickettsie. Mollicutes vyskytujúce sa v močovom mechúre a pohlavnom trakte ako ureaplazma alebo mykoplazma v dýchacom systéme sú podľa mikrobiológov mikroorganizmom, ktorý pod vplyvom znižujúcej sa imunity stále častejšie napadá ľudský organizmus.
Z hľadiska detoxikačnej medicíny stimuluje imunitu proti najčastejším druhom baktérií a pozitívne vplýva pri chronických bakteriálnych infekciách preparáty JOALIS NO BACTER, JOALIS KOKPLUS, JOALIS KOKMIN, JOALIS CHLAMYDI, JOALIS SPIROBOR, JOALIS MOLLICUT a iné

Vírusy predstavujú obrovskú skupinu mikroorganizmov, s ktorou sa stretávame skoro na každom kroku. Niektoré z nich sú veľmi dobre známe ako chrípkové, ktoré každý rok podnikajú nájazd na ľudstvo meniac neustále svoj genotyp. Patria sem samozrejme aj uznávané nebezpečné vírusy akými je napríklad niekoľko skupín vírusov spôsobujúcich zápaly pečene, herpetické vírusy, cytomegalovírus, HPV, Baar-Epstein vírus (EBV) a stovky ďalších. Medzi akútnymi ochoreniami tvoria choroby spôsobené vírusmi veľmi vážnu a nebezpečnú skupinu, samozrejme chronické vírusové choroby sú ešte nebezpečnejšie, pretože organizmus sa s nimi ťažko vyrovnáva a liečba dávno nie je optimálna.
Z hľadiska detoxikačnej medicíny pracujeme s chrinickými infekciami vírusového typu preparátmi JOALIS ANTIVIR, JOALIS GRIPPEVIRY, JOALIS HPV a inými

Plesne sú problémom modernej doby. Počet tých, ktoré napádajú ľudský organizmus, sa neustále zvyšuje. V tele človeka ich bolo nájdených už 400 druhov, čo samozrejme predstavuje len zlomok všetkých plesní objavených na tejto planéte. Nové plesne sú neustále objavované a ďalšie a ďalšie sú označované za potenciálneho ľudského nepriateľa. K najznámejším patria plesne druhu kvasiniek candida. Ľudia sa často čudujú, ako do nich mohli plesne preniknúť, kde sa vzali. Musíme si uvedomiť, že sú všadeprítomné a že aj v najčistejšom životnom prostredí sa nachádzajú stovky druhov plesní, ktoré sú ochotné napádať náš organizmus zo vdychovaného vzduchu alebo z potravín. Mnohé plesne tvoria súčasť našej mikroflóry, ktorú organizmus využíva pre niektoré procesy. Pravdaže aj tie, pokiaľ sa premnožia, napríklad v čreve, predstavujú vážny toxický problém. Iné plesne, napríklad typu aspergillus či mukor, by sa v našom tele nemali vyskytovať vôbec.
Pri detoxikácii od plesní využívame preparáty JOALIS CANDID a JOALIS YEAST. Pri problémoch s vaginálnymi výtokmi sa osvedčili v kombinácii s preparátom JOALIS FLUOREX.

Parazity a prvoky sú veľkým problémom hlavne v oblastiach s horšou hygienou. Aj u nás sa však často stretávame s amébami, lambliami, hlístami, echinokokmi a ďalšími zástupcami tejto skupiny. V súčasnom globálnom svete pri rozvinutej turistike sa však môžeme stretnúť aj s druhmi, ktoré v našom podnebnom pásme nežijú. Škrkavky a hlísty zapríčiňujú predovšetkým u detí niektoré alergické poruchy a negatívne ovplyvňujú imunitný systém.
Imunitu proti parazitom stimulujeme preparátom JOALIS PARA-PARA, pri väčších druhoch parazitov je však potrebná aj antiparazitická liečba.


Zooinfekcie čiže infekcie prenášané zvieratami netvoria jednotnú, homogénnu skupinu – vyskytujú sa medzi nimi rôzne druhy mikroorganizmov od parazitujúcich cez bakteriálne až po vírusové. Z bežne sa vyskytujúcich infekcií je známa toxoplazmóza, listerióza, leptospiróza, brucelóza, talarémia a ďalšie. Mnohé prebiehajúce zooinfekcie sú latentné (skryté) a pôsobia značné zdravotné problémy, aj keď nie sú laboratórne zaznamenateľné. Ako príklad môžem uviesť Brucelly abortus. Často ju nachádzame u žien, ktoré prekonali jeden či dva spontánne potraty. Iné zooinfekcie ovplyvňujú nervový systém a sú riskantné pre plod u tehotných žien. Zoonákazy sa z detoxikačného hľadiska riešia preparátom JOALIS ZOOINF.

Väčšina mikroorganizmov produkuje za určitých podmienok mikrobiálne toxíny, jedovaté látky bielkovinovej povahy, ktoré poškodzujú organizmus hostiteľa. Niektoré vypúšťajú toxíny už pri bežnej infekcii, iné až v stave infekčných ložísk, o ktorých sa hovorí v inom článku. Produkcia mikrobiálnych toxínov je z zdravotného hľadiska veľmi závažná záležitosť a môže ovplyvňovať celý náš život, ako sa dozvieme v kapitole o infekčných ložiskách. Toxíny rôznych druhov mikroorganizmov majú rôznu toxicitu aj tým aj rozdielny dopad na ľudský organizmus. Najznámejší je toxín produkovaný betahemolytickým streptokokom, ktorý dráždi organizmus k špecifickej imunitnej reakcii, a stáva sa tak často príčinou chronického zápalu obličiek, srdca alebo kĺbov. V detoxikačnej medicíne však nemenej závažnú úlohu hrajú aj ďalšie toxíny, napríklad toxín borrelie, ritckettsie, salmonely, chrípkových vírusov, anaerobných mikroorganizmov či plesní.

Predbežne považujem za dôležité uviesť, že mikroorganizmy produkujú toxíny predovšetkým v podmienkach, kde je zabránené ich rozmnožovanie. Produkcia toxínov je z ich hľadiska zmysluplnou záležitosťou, pretože toxín je akýmsi bojovým prostriedkom, ktorým mikroorganizmus ovplyvňuje imunitu tkaniva, v ktorom je produkovaný, ale taktiež centrálne imunitné vlastnosti, a provokuje imunitný systém k patologickým reakciám. Týmito pochodmi získava mikroorganizmus lepšie podmienky k prežitiu aj k vytvoreniu času, v ktorom sa bude môcť začať rozmnožovať.

Zbaviť organizmus mikrobiálnych toxínov je záležitosťou nielen aplikácie detoxikačných prostriedkov, akými sú napríklad preparáty proti ritckettsiovým (Ritox), streptokokovým a salmonelovým (Mikrotox), anaerobným (Anaerobtox), vírusovým (Virtox) či plesňovým toxínom (Mykotox), ale aj otázkou zbavenia organizmu zdroja týchto toxínov, teda samotných mikroorganizmov. To znamená odstránenie skrytého infekčného ložiska – preparáty uspôsobené na riešenie resp. odstraňovanie týchto infekčných ložísk nazývame DRENY a tvoria zvláštny veľmi dôležitý rad preparátov JOALIS, s ktorými pracujeme.

Zvláštnou kapitolou sú plesňové toxíny. Niektoré z nich sú považované za jedny z najjedovatejších a najnebezpečnejších látok mikrobiálneho sveta. Napríklad aflatoxín alebo ochratoxín produkované plesňou rodu Aspergillus patrí medzi silno rakovinotvorné látky poškodzujúce pečeň. Obyčajne sa neprodukujú priamo v ľudskom organizme ako v prípade ostatných mikrobiálnych toxínov, ale môžeme sa s nimi stretnúť v potravinách. Tie vypestované v tropických a subtropických oblastiach, kde môžu byť napadnuté plesňami, ktoré majú v tamojšom vlhkom a teplom podnebí ideálne podmienky k životu, môžu byť obzvlášť pri dlhodobej preprave presýtené toxínmi týchto plesní. Tieto jedy sú nezničiteľné varom ani inou bežnou úpravou potravín, bohužiaľ len výnimočne sú potraviny na ich prítomnosť skúmané. Ich bežným zdrojom bývajú oriešky podzemnice olejnej (arašidy) alebo sója. Aflatoxín a spol. je treba z organizmu odstrániť a ľudí je nutné varovať pred konzumáciou tých potravín, v ktorých sa bežne vyskytujú (preparát Mykotox).

Viac informácii o spomínaných detoxikačných preparátoch nájdete na www.detoxshop.sk

ZDROJ: Praktická detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáše, autor MUDr. Josef Jonáš
Preložené a a doplnené DL



autor článku: MUDr. Josef Jonáš (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Detoxikačná medicína (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 16767 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: internet

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)